Czy wiesz, co to jest bufor ciepła i jaką odgrywa rolę w instalacji grzewczej? W których budynkach warto zamontować taki zbiornik i jaką pojemność wybrać? Przedstawimy Ci podstawowe informacje, dzięki którym dowiesz się nie tylko co to jest bufor ciepła, ale także orientacyjnie na ile wystarcza bufor ciepła 1000l. Na podstawie uzyskanych informacji łatwiej będzie Ci podjąć świadomą decyzję, czy taki magazyn ciepła może przynieść korzyści w Twoim domu.
Buforem ciepła określa się duże zbiorniki często podłączane do instalacji grzewczych – zarówno w domach prywatnych, jak i obiektach użyteczności publicznej. Jego budowa jest bardzo prosta – wygląda niczym znany wszystkim bojler, a jego rolą jest zwiększenie wydajności całej instalacji. Do jego zadań należy przechowywanie ciepła i minimalizowanie jego strat, wtedy gdy źródła ciepła są odłączone. Bufor pozwala na pobieranie ciepła w dowolnych ilościach i dokładnie wtedy, kiedy tego potrzebujemy.
Bufor ciepła wykonuje się ze stopów stali o wysokiej odporności. Istotna jest również izolacja. Może mieć różną objętość, zazwyczaj od kilkuset do nawet paru tysięcy litrów. Dziś zajmiemy się jednym z najpopularniejszych modeli i znajdziemy odpowiedź na pytanie: na ile wystarczy bufor ciepła 1000 litrów? Jednak wróćmy jeszcze na moment do samego zbiornika.
Bufor ciepła charakteryzuje się warstwowym układem wody. W praktyce oznacza to, że najgorętszy płyn (jednocześnie najlżejszy) znajduje się w górnej jego części, a najzimniejszy na dole (o największej wadze). Dzięki temu nie dochodzi do mieszania się dwóch warstw, ponieważ zastosowanie znajdują tu prawa fizyki (nie ma możliwości podgrzania wody od góry).
Wiedząc, co to jest bufor ciepła, łatwiej będzie podjąć decyzję, czy warto wyposażyć swoją instalację grzewczą w taki sprzęt. Określmy dokładnie, jakie korzyści niesie za sobą bufor ciepła. Pierwszą zaletą jest gwarancja czystego i bardziej efektywnego spalania paliw stałych. Istnieje możliwość podłączenia go do nowoczesnego kotła 5 klasy, do pomp ciepła, do kominków z płaszczami wodnymi oraz do instalacji solarnej. Bufor ciepła zapewnia ochronę całej instalacji przed przegrzaniem. Kolejną zaletą, jaką niesie za sobą odpowiednio wybrany bufor ciepła, jest wyrównanie temperatury w budynku, a jest to możliwe dzięki możliwości pobieranie ciepła ze zbiornika w dowolnym momencie. Często przejmuje on funkcje pełnione przez tradycyjny bojler, czy nawet zbiornik wykorzystywany przy instalacji kolektorów słonecznych. Nie możemy zapomnieć, jaki jest główny powód montażu magazynów ciepła. Zasadniczym założeniem jest zoptymalizowanie kosztów ponoszonych na ogrzewanie domu, a jest to możliwe właśnie dzięki zastosowaniu rozwiązań podnoszących efektywność pracy instalacji grzewczej. Jego montaż zaleca się przede wszystkim dla nieruchomości, w których do ogrzewania domu wykorzystuje się kocioł zasypowy. Bufor ciepła przyda się przede wszystkim w nowych, dobrze docieplonych domach, gdzie konieczne jest użytkowanie kotła na niskiej mocy – bufor pozwala zoptymalizować spalanie paliwa. Magazyn ciepła jest doceniany przez posiadaczy ogrzewania podłogowego. Jest wykorzystywany, aby pogodzić konieczność stosowania wysokiej temperatury kotła z niższym zapotrzebowaniem ogrzewania podłogowego.
Wiesz, co to jest bufor ciepła i dlaczego warto go zainstalować. Czy jednak niesie on za sobą jakieś ryzyko? Taki magazyn ciepła o dużej pojemności będzie potrzebował dużo miejsca. Dlatego warto przemyśleć miejsce jego montażu już na etapie budowania nieruchomości. Jeżeli decydujemy się na remont instalacji i zastosowanie magazynu ciepła, powinniśmy mieć świadomość, że brak miejsca może okazać się sporym ograniczeniem. Kluczowe znaczenie ma jednak pojemność zbiornika, która bezpośrednio przekłada się na jego wymiary. Montaż bufora ciepła nie jest zalecany w dużych domach z izolacją termiczną niskiej jakości, ponieważ nie będzie pracował wydajnie w takim miejscu. Aby mógł spełnić swoją praktyczną funkcję, musiałby mieć ogromną pojemność.
Warto omówić jeszcze jeden temat, jakim jest odpowiedni bufor do pompy ciepła. Taki zbiornik zazwyczaj będzie miał niedużą pojemność (max. 500 litrów). W przypadku takiej instalacji pełni on rolę powiększania pojemności wodnej instalacji grzewczej. Ma to znaczenie oczywiście dla wydajności ogrzewania. Optymalna pojemność całej instalacji pozwala na rzadszą, ale dłuższą pracę pompy ciepła, co pozwala przyczynić się do generowania oszczędności.
Rozważając instalację zbiornika, warto odpowiedzieć sobie na kluczowe pytanie, czyli: jaki bufor wybrać? Chcąc poznać odpowiedź, należy ocenić zapotrzebowanie konkretnego budynku na ciepło. Zapotrzebowanie na moc grzewczą domu jest wyrażane w kWh. Na jej wartość wpływają parametry dotyczące nieruchomości, tj. kształt, kubatura czy rodzaj izolacji termicznej. Ważna jest także sprawność kotła i rodzaj oraz wielkość i ilość kaloryferów w domu. Istotne znaczenie ma także specyfikacja posiadanego systemu centralnego ogrzewania. Pojemność najlepiej wyliczyć, zakładając, że magazyn ciepła w najgorszym wypadku będzie ładował się przez jedną dobę. Mając świadomość, ile wynosi ciepło właściwe wody, możemy oszacować, że do ogrzania 1000 litrów wody o 60 stopni Celsjusza, konieczne będzie zużycie około 65 kWh. Na ile zatem wystarcza bufor ciepła o pojemności 1000 litrów? Orientacyjnie będzie on odpowiedni dla nieruchomości, w których moc grzewcza wynosi 60-65 kWh.
Wiedząc, co to jest bufor ciepła, jak działa i w jakich sytuacjach warto zdecydować się na jego montaż, łatwiej będzie ocenić, czy takie rozwiązanie jest potrzebne właśnie w Twoim domu. Warto mieć świadomość, że wspomniane wyżej dane są szacunkowe, a chcąc dobrać właściwą pojemność bufora ciepła, należy zasięgnąć porady specjalisty, który profesjonalnie niezbędne parametry i pomoże podjąć świadomą decyzję.
Może Cię też zainteresować:
Brak wiedzy potrafi być kosztowny, a na naszym blogu znajdziesz ją za darmo. Zapisz się do naszego newslettera, a nowe artykuły same Cię znajdą. Nic, co wartościowe, Cię nie ominie.
KAMEN sp. z o.o.
39-205 Pustków, Pustków 402d
Tel./Fax: +48 14 682 10 34
NIP: 8722444615
REGON: 526541125
KRS: 0001061476
Biuro Obsługi Klienta:
tel. +48 14 682 10 34
kamen@kamen.com.pl
Sekretariat:
tel. +48 14 681 24 74
sekretariat@kamen.com.pl
Serwis:
tel. +48 606 846 485
serwis@kamen.com.pl
Sprzedaż B2B
Polska wschodnia:
Piotr Panek
kom. +48 664 481 388
p.panek@kamen.com.pl
Polska zachodnia:
Jacek Puda
kom. +48 728 854 363
j.puda@kamen.com.pl
Zapraszamy do współpracy hydraulików, sklepy hydrauliczne oraz hurtownie z całej polski. Oferujemy indywidualne i zbiorowe szkolenia.
Zainteresowanych współpracą prosimy o kontakt w celu umówienia się na rozmowę. Może być to u nas na miejscu lub w terenie.