Obecnie poszukujemy coraz lepszych, a jednocześnie możliwie tanich paliw, które pozwolą efektywnie ogrzać mieszkanie w sezonie grzewczym. Wiele osób, stając przed podjęciem decyzji, ma wątpliwości, na które rozwiązanie powinni się zdecydować. Wybór często pada na pellet opałowy, czyli ekologiczną alternatywę dla tradycyjnych paliw znanych do tej pory. Jest chętnie stosowany także ze względu na korzystniejszą cenę w porównaniu do innych produktów wykorzystywanych jako paliwo do ogrzewania budynków. Co to jest pellet do palenia i z czego jest pozyskiwany? Poznaj więcej szczegółów dotyczących tego rodzaju paliwa i sprawdź, czy warto kupić nowoczesny kocioł, w którym można spalać pellet.
Pellet – co to jest?
Co to właściwie jest pellet? To materiał opałowy wykorzystywany do ogrzewania budynków w sezonie grzewczym. Do jego produkcji stosuje się przede wszystkim trociny drzewne, słomę, siano, otręby zbóż, a także rozdrobnioną masę z roślin energetycznych. Podczas produkcji wykorzystuje się wyłącznie odpady, które pozostały po produkcji elementów drzewnych w tartakach czy stolarniach. Pod wpływem wysokiego ciśnienia powstają drobne granulki pelletu o średnicy wynoszącej zazwyczaj 6-8 mm. Drzewny pellet opałowy wyróżnia się najwyższą wartością energetyczną. Dostępny jest także pellet węglowy, jednak jest on uważany za alternatywę dla popularnego ekogroszku. Warto dodać, że podczas spalania pelletu drzewnego powstaje niewielka ilość popiołu. Wyróżnia go także niska wilgotność, co dodatkowo podnosi zysk energetyczny.
Każdy pellet dopuszczony do sprzedaży musi spełniać wiele rygorystycznych norm, na podstawie których może zostać uznany za bezpieczny dla środowiska naturalnego. Nie może być zanieczyszczony żadnymi substancjami chemicznymi. Pellet drzewny pod względem ekologicznym wypada zdecydowanie korzystniej niż np. stosowany do tej pory powszechnie węgiel. Podczas spalania nie dochodzi do emisji szkodliwych dla zdrowia i środowiska substancji smolnych oraz następuje ograniczenie wytwarzania CO2. Ponadto jest opałem tworzonym z surowców wtórnych, a więc do jego produkcji nie wycina się kolejnych drzew.
Pellet drzewny – czy warto wybrać ten rodzaj paliwa?
Mając świadomość, co to jest pellet, łatwiej będzie podjąć świadomą decyzję dotyczącą zakupu odpowiedniego sprzętu obsługującego ten rodzaj paliwa. Warto postawić na
nowoczesne kotły 5 klasy, które w połączeniu z wysokiej jakości pelletem pozwolą ogrzewać dom ekonomicznie i ekologicznie. Obecnie produkowane urządzenia są niemal bezobsługowe i po wprowadzeniu początkowych ustawień, nie ma konieczności odbywania codziennych wizyt w kotłowni. Nowoczesne sprzęty same dozują odpowiednie porcje pelletu opałowego, który wystarczy co jakiś czas dosypywać do odpowiedniego pojemnika.
O jakich zaletach pelletu warto wspomnieć? Istotna informacja jest taka, że kocioł, w którym spalany jest pellet drzewny wysokiej jakości, łatwo jest wyczyścić i utrzymać w nienagannym stanie. Na szczególną uwagę zasługuje wysoka kaloryczność pelletu drzewnego, co w praktyce oznacza, że do uzyskania pożądanej ilości ciepła konieczne jest zużycie mniejszej jego ilości niż wielu innych rodzajów paliw. Zatem można uznać go za opał wydajny, a dzięki stosunkowo dobrej cenie, także ekonomiczny.
Czy mając świadomość, co to jest pellet i znając jego zalety, użytkownicy powinni wiedzieć coś jeszcze? Warto wskazać na pewne utrudnienia, z jakimi wiąże się stosowanie pelletu. Pierwszym z nich jest cena pieca – początkowo może wydawać się wysoka, jednak doskonała jakość i wydajność pracy na lata sprawia, że klienci decydują się na to ekologiczne, wygodne i przyszłościowe rozwiązanie. Druga kwestia dotyczy ryzyka związanego z zakupem pelletu opałowego wątpliwej jakości, który może doprowadzić do uszkodzeń kotła.
kocioł z automatycznym czyszczeniem palnika i wymiennika, o szerokim zakresie dostępnych mocy i ze stabilnym, prostym w obsłudze sterownikiem. Biopaliwo: pellet 6-8 mm
przemysłowy kocioł automatyczny o mocy 75 kW lub 100 kW z samoczyszczącym palnikiem, dużym zasobnikiem paliwa i prostym w obsłudze sterownikiem. Biopaliwo: pellet 6-8 mm
Gdzie kupić pellet?
Wiesz już, co to jest pellet, ale pozostaje pytanie: gdzie można kupić biopaliwo wysokiej jakości? Najlepiej szukać opału u sprawdzonych dostawców. To ważne, ponieważ pellet opałowy może zawierać dodatki wpływające na obniżenie jego kaloryczności, co w efekcie może prowadzić do zmniejszenia efektywności ogrzewania, a w niektórych przypadkach także do uszkodzenia pieca lub
kotła. Jak poznać dobry pellet? Powinien mieć on wilgotność niższą niż 12%, gładką powierzchnię, a kolorem i zapachem przypominać drewno.
Jeżeli pellet do palenia ma być rozwiązaniem ekonomicznym, nie zawsze warto kierować się najniższą ceną, ponieważ w ostatecznym rezultacie może okazać się, że nie przyczynił się on do ogrzania budynku zimą. Lepiej kupić droższy pellet opałowy, z którego uzyskamy odpowiednią ilość ciepła i będziemy mieć pewność, że zakupione paliwo jest bezpieczne dla zdrowia domowników i nie wywołuje szkód dla środowiska naturalnego. Pellet zazwyczaj pakowany jest w worki, które łatwo można przetransportować do konkretnego miejsca.
Jednocześnie należy pamiętać, że pellet opałowy należy przechowywać w odpowiednich warunkach, aby mógł spełniać swoją rolę przez kolejne miesiące. Nie może być składowany w miejscach narażonych na działanie wilgoci, ponieważ mogłoby to przyczynić się do zmniejszenia jego wydajności. Jednak ze względu na pakowanie go przed producentów w worki i czystość opału, nie ma trudności w jego przechowywaniu.
Wiesz już, co to jest pellet opałowy i jakie korzyści niesie za sobą jego używanie w celu ogrzewania budynków. To rozwiązanie ekologiczne i ekonomiczne, a użytkowanie kotła na pellet jest wygodne i proste. Ponadto pellet drzewny jest produktem czystym, którego spalanie generuje jedynie niewielkie ilości popiołu, co pozwala utrzymać czystość w kotłowni i całym domu. Co więcej, uzyskany popiół zawiera wiele związków mineralnych, a więc może być wykorzystywany w roli nawozu do niektórych roślin ogrodowych. Mając świadomość, co to jest pellet drzewny, łatwiej będzie Ci podjąć decyzję, czy właśnie ten rodzaj paliwa będziesz chciał wykorzystać do ogrzewania budynku.