Zastanawiasz się, czy w piecu na ekogroszek można palić peletem? Okazuje się, że kotły nowej generacji dają nam naprawdę wiele możliwości. Zanim więc podejmiesz ostateczną decyzję o tym, jaki kocioł i jakie paliwo będzie ogrzewać Twój dom – powinieneś poznać konkretne różnice pomiędzy nimi. Czy możliwe jest zastąpienie ekogroszku pelletem, a przede wszystkim – czy warto to zrobić?
Producenci kotłów nowszej generacji stwierdzają jednym głosem: palenie pelletem w piecu na ekogroszek jest możliwe. Konieczne będzie jednak odpowiednie przygotowanie kotła do zmiany paliwa.
Dlaczego więc producenci nie oferują jednego kotła, który będzie dostosowany do spalania różnych rodzajów paliw? Oczywiście takie piece są już dostępne w sprzedaży, jednak zdecydowanie bardziej ekonomicznie jest użytkować kocioł przeznaczony do konkretnego rodzaju paliwa. Piec na ekogroszek i pellet dzielą pewne różnice konstrukcyjne, które nie pozostają bez znaczenia dla optymalnego wykorzystania paliw, a w efekcie wieloletniej bezawaryjnej pracy urządzenia.
Dlaczego niektórzy z nas podejmują decyzję o paleniu pelletem w piecu na ekogroszek? Wybór pomiędzy tymi rodzajami paliwa nie jest łatwy. Jeszcze kilka lat temu jako główny powód można było wskazać względy finansowe, które w przypadku pelletu wypadały zdecydowanie korzystniej. Obecnie różnice w kwocie, którą zapłacimy jest niewielka. Co jeszcze różni pellet od ekogroszku?
Okazuje się, że nie tylko rodzaj paliwa, ale także kocioł, do którego ostatecznie trafi, odgrywa rolę zarówno w kwestii dotyczącej ekologii, jak i utrzymania czystości w pomieszczeniu. W ofercie sklepu Kamen znajdziesz zarówno kotły na pellet, jak i ekogroszek 5 klasy. Spełniają one normy bezpieczeństwa, jak i są gwarancją emisji dwutlenku węgla na bardzo niskim poziomie. Warto podkreślić, że kotły na pellet są droższe niż modele na ekogroszek, co może mieć znaczenie dla osób, którym zależy na znalezieniu odpowiedniego rozwiązania w rozsądnej cenie.
Warto podkreślić, że wszystkie kotły produkowane przez Kamen spełniają normy, które zostały wskazane w projekcie Ecodesign.
Nie zapominajmy jednak, że nie bez powodu producenci oferują nam różne rodzaje kotłów do konkretnych rodzajów paliwa. Różnią się one budową wielu elementów, które odpowiadają za funkcjonowanie urządzenia i wydajne wykorzystanie pelletu, jak i ekogroszku.. Z tego względu zachęcamy do zapoznania się z konkretami dotyczącymi zarówno kotłów, jak i paliw, które zastosujemy do ogrzania domu. Warto mieć świadomość zalet, jak i wszelkich wad, z którymi wiążą się nasze wybory i zdecydować się na rozwiązanie spełniające oczekiwania w najwyższym stopniu.
Wskażemy Ci także ograniczenia, z którymi wiąże się zastosowanie innego rodzaju paliwa do zamontowanego kotła. Musisz mieć świadomość, że palenie pelletem w piecu na ekogroszek może powodować cofanie się żaru do zasobnika i podajnika. Jakie w tej sytuacji warto zastosować rozwiązanie? Stosuje się popularny mechanizm zwany “strażakiem”. Polega on na umieszczeniu na rurze podajnika przystosowanego do tego celu pojemnika z wodą, która w razie nagłej sytuacji ugasi przemieszczający się płomień. Dodatkowo warto upewnić się, że sterownik kotła został wyposażony w funkcję pozwalającą cofnąć ogień z podajnika.
Pellet w piecu na ekogroszek może być jedną z przyczyn zasmolenia kotła w podtrzymaniu. Choć płomień zniknie, smoła drzewna wciąż będzie parować i osadzać się na ścianach. Z tego względu warto poważnie potraktować wskazówkę dotyczącą rezygnacji z podtrzymywania żaru na rzecz zupełnego wygaszenia, a następnie ponownego rozpalenia pelletu.
Masz wątpliwości, czy w Twoim piecu można palić pelletem? A może nie wiesz, w jaki sposób przygotować piec do spalania innego rodzaju paliwa? Skorzystaj z instrukcji obsługi dołączonej do zakupionego kotła, a w niej powinieneś znaleźć niezbędne informacje. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości – skontaktuj się z dostawcą lub producentem zakupionego kotła, a z pewnością uzyskasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.
Brak wiedzy kosztuje, a na naszym blogu znajdziesz ją za darmo. Zapisz się do naszego newslettera, a nowe artykuły same Cię znajdą. Nic, co wartościowe, Cię nie ominie. Subskrybuj!
Zakład Ślusarsko-Kotlarski „Kamen”
Janusz Kamenczak
39-205 Pustków, Pustków 402c,
Tel./Fax +48 14 682 10 34
NIP: 872-100-57-76, REGON: 850362759
Biuro Obsługi Klienta:
Aleksandra Nogaj, Magdalena Kamenczak
tel. +48 14 682 10 34, kamen@kamen.com.pl
Sekretariat:
Kinga Mucha, tel. +48 14 681 24 74
sekretariat@kamen.com.pl
Serwis:
Rafał Kozioł, kom. +48 606 846 485
serwis@kamen.com.pl
Dział techniczny:
Zbigniew Kobos, kom. +48 604 838 510
z.kobos@kamen.com.pl
Sprzedaż B2B
Polska wschodnia:
Przemysław Stępień
kom. +48 664 481 388
p.stepien@kamen.com.pl
Polska zachodnia:
Jacek Puda
kom. +48 728 854 363
j.puda@kamen.com.pl
Zapraszamy do współpracy hydraulików, sklepy hydrauliczne oraz hurtownie z całej polski. Oferujemy indywidualne i zbiorowe szkolenia.
Zainteresowanych współpracą prosimy o kontakt w celu umówienia się na rozmowę. Może być to u nas na miejscu lub w terenie.