Chcesz zacząć użytkować nowy kocioł na ekogroszek? A może próbowałeś już rozpalić w nim ogień, ale próba zakończyła się niepowodzeniem? Czy wiesz, jak rozpalić w piecu na ekogroszek z podajnikiem? Wystarczy zastosować się do kilku istotnych zasad, a ręczne rozpalanie pieca na ekogroszek stanie jest bezproblemowe. O jakich dobrych praktykach warto pamiętać? Przygotowaliśmy krótki poradnik, a w nim najważniejsze informacje dotyczące właściwego i bezpiecznego rozpalania pieca na ekogroszek. Zachęcamy do zapoznania się z cennymi wiadomościami!
Zanim odpowiemy na pytanie, jak rozpalać w piecu na ekogroszek, powiemy nieco więcej o tym rodzaju paliwa. Ekogroszek to jedna z popularnych i chętnie wybieranych alternatyw zwykłego węgla kamiennego, coraz rzadziej używanego w celu ogrzewania budynków. Paliwo to wyróżnia się wysoką kalorycznością, czyli wartością opałową (średnia wartość tego parametru wynosi około 24-25 MJ/kg). W praktyce oznacza to, że do uzyskania optymalnej temperatury w domu konieczne jest spalanie mniejszej ilości tego rodzaju paliwa, w porównaniu np. do równie popularnego pelletu. Wiąże się to także z korzyściami finansowymi.
W czasie, kiedy dbałość o stan środowiska naturalnego nabiera coraz większego znaczenia, warto zwrócić uwagę na kolejną zaletę ekogroszku. Jest to paliwo odsiarczone, uwalniające do atmosfery niewielkie ilości dwutlenku węgla, innych szkodliwych pyłów i substancji.
Ekogroszek staje się coraz popularniejszą alternatywą dla węgla kamiennego ze względu na wymienione wyżej korzyści. Ten rodzaj paliwa wymaga jednak użytkowania nowoczesnych, wydajnych kotłów. Producenci oferują kotły na ekogroszek różniące się oferowaną mocą, rodzajem podajnika, palnika, wymiennikiem i sterownikiem. Jak wybrać odpowiedni model do ogrzania swojego budynku? Najistotniejszym parametrem jest moc kotła dostosowana do powierzchni nieruchomości, wysokości ścian oraz rodzaju izolacji cieplnej. Zanim zdecydujesz się na konkretny model, zachęcamy do odbycia konsultacji z producentem lub dostawcą konkretnego kotła. Podczas rozmowy eksperci Kamen opowiedzą dokładnie, jak działa piec na ekogroszek, odpowiedzą na dodatkowe pytania i rozwieją wszelkie wątpliwości. Doradzając naszym klientom, zawsze bierzemy pod uwagę ich oczekiwania oraz zapotrzebowanie energetyczne budynku.
Jak rozpalić w piecu na ekogroszek? Zanim podejmiesz się tego zadania, pamiętaj, że należy zadbać o wprowadzenie ustawień dostosowanych do potrzeb. Właściwie zaprogramowane urządzenie będzie pracować wydajnie i będzie służył użytkownikom niezawodnie przez wiele lat. Dzięki zastosowaniu odpowiednich wartości uzyskasz pożądaną temperaturę w pomieszczeniach.
Jak rozpalić w piecu na ekogroszek i od czego zacząć? Sprawdź dokładnie, czy urządzenie i przewody są pozbawione zanieczyszczeń. Sprawdź kominy dymowe, kanały powietrzne i kanały termiczne kotła. Urządzenie powinno być sprawne i bez zabrudzeń, które mogłyby wpływać niekorzystnie na jego sprawną pracę. Zweryfikuj nie tylko drożność kanałów, ale także upewnij się, że podajnik działa prawidłowo. Dlaczego staranne przygotowanie pieca przed rozpaleniem w nim paliwa ma tak istotne znaczenie? Dzięki odpowiedniemu wyczyszczeniu i przygotowaniu urządzenia będzie ono działać sprawniej i wydajniej.
Należy oczyścić retortę z popiołu, a następnie zasypać zasobnik paliwa ekogroszkiem. Po jego załadowaniu włącz na urządzeniu tryb pracy ręcznej i uruchom podawanie paliwa. Wówczas podajnik przeniesie część opału do retorty. Otwórz drzwiczki kotła – ukaże Ci się usypany kopczyk, na którym powinieneś umieścić podpałkę, a następnie ją rozpalić. W usypanym wcześniej kopczyku można zrobić nieduże wgłębienie, ułożyć w przygotowanym miejscu rozpałkę, którą następnie posypuje się niewielką porcją paliwa (np. bardzo drobnego pelletu). W momencie rozpalania należy pamiętać o ustawieniu lekkiego nadmuchu, a kiedy już pojawi się płomień, konieczne jest zwiększenie dopływu powietrza w celu utrzymania ognia. Jednocześnie pamiętaj, że zbyt silny nadmuch może ugasić uzyskany płomień. Po kilku minutach, kiedy ogień się ustabilizuje i obejmie większość zgromadzonego paliwa, można przełączyć sterownik w automatyczny tryb pracy. Wówczas podajnik będzie podawać ustaloną ilość paliwa w wybranych odstępach czasowych.
Jak szybko rozpalić piec na ekogroszek? Ten rodzaj paliwa trudno będzie rozpalić bez odpowiedniego wsparcia. Warto zatem wybrać odpowiednią podpałkę i usprawnić ten czasochłonny proces. Można wykorzystać wióry drzewne lub trociny. Sprawdza się także naturalna podpałka wykorzystywana często do rozpalenia grilla lub rozniecenia płomienia w kominku. Nie zalecamy korzystania z papieru bądź kartonów, które spalą się szybko, jeszcze zanim ekogroszek zdąży zająć się ogniem. Ryzykowne także może być użycie płynnej podpałki do grilla. Jest to produkt łatwopalny, którego opary mogą poparzyć osobę starającą się rozpalić ogień w kotle na ekogroszek.
Jak rozpalić w piecu na ekogroszek? Za najbardziej efektywną metodę rozpalania uznaje się tzw. technikę od góry. Żar najpierw pojawia się w górnej części paleniska, a następnie stopniowo przechodzi do dolnej części. Ten sposób jest zalecany ze względu na wysoki poziom bezpieczeństwa, a także wyraźny spadek emisji pyłów.
Zastanawiasz się, co się stanie jak zabraknie ekogroszku w podajniku? Płomień może się wygasić, a konsekwencją tego będzie zaprzestanie pracy pieca. Dlatego ważne jest, aby szczególnie na początku korzystania z urządzenia, regularnie sprawdzać, czy wszystko działa prawidłowo. Kiedy nabierzesz doświadczenia i będziesz wiedział dokładnie, jak działa kocioł, łatwiej będzie Ci go użytkować i ograniczyć liczbę swoich wizyt w kotłowni w okresie grzewczym.
Nowoczesne, najlepsze kotły na ekogroszek są wyposażone w automatyczny podajnik, dzięki czemu zapewniają możliwość utrzymania optymalnej temperatury. To wszystko dzięki czujnikom i regulatorom. W Kamen oferujemy niezawodne podajniki do kotłów na ekogroszek, które sprawiają, że piece stają się niemal bezobsługowe. Twoim zadaniem będzie wyłącznie rozpalenie paliwa, a następnie wystarczająca jest wizyta w kotłowni co kilka dni celem uzupełnienia jego poziomu oraz usuwanie popiołu i czyszczenie kotła. Urządzenia te działają niezawodnie i precyzyjnie dostarczają konkretne porcje paliwa. Podajniki wyróżnia wysoka jakość wykonania, a także gwarancja cichej pracy zapewniająca maksymalny komfort użytkowania.
Pragniemy w tym miejscu zwrócić Twoją uwagę na jeszcze jedną istotną kwestię. Producenci oferują różne modele urządzeń o odmiennych funkcjach i wdrażają coraz nowsze rozwiązania. Dlatego, jeśli chcesz dowiedzieć się dokładnie, jak się rozpala piec na ekogroszek – ten konkretny model, który użytkujesz – zapoznaj się z instrukcją, a wszelkie wątpliwości skonsultuj z producentem lub dostawcą. Właściwe użytkowanie kotła na ekogroszek pozwala na jego bezawaryjną pracę i przyczynia się do wydłużenia czasu jego eksploatacji o kolejne lata.
Bardzo ważne jest, aby prawidłowo przygotować opał przeznaczony do ogrzewania budynku. Co to oznacza w praktyce? Ekogroszek musi być suchy i wyróżniać się wysoką jakością. Mokry materiał trudno będzie rozpalić, a ponadto przyczynia się do osadzania kondensatu w przewodzie kominowym i kanałach konwekcyjnych. Niekorzystnym efektem tego zjawiska jest obniżenie sprawności kotła, nieefektywne spalanie i wyższe koszty ogrzewania. Jednym z najbardziej kosztownych skutków może być awaria kotła spalającego ekogroszek. Jaka zatem powinna być wilgotność paliwa przeznaczonego do spalania? Przyjmuje się, że wartość ta nie może przekraczać 12% (optymalna wilgotność wynosi 5-10%).
Zanim wybierzesz ofertę konkretnego dostawcy, upewnij się, że sprzedaje on paliwo wyróżniające się wysoką jakością. Zapytaj o źródło pochodzenia produktu i jego klasę. Stosowanie właściwego paliwa ma istotne znaczenie dla prawidłowej pracy kotła i pozwala na jego wieloletnie bezawaryjne użytkowanie. Ekogroszek wysokiej jakości pozwoli także uzyskać najwyższą wydajność, a w efekcie komfortową temperaturę wewnątrz domu.
Jeśli piec na ekogroszek nie chce się palić, najczęściej spowodowane jest to wykorzystaniem paliwa niskiej jakości lub nieprawidłowym doborem ustawień. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na moc nadmuchu, a także częstotliwość dozowania ekogroszku i przerwę podawania. Ponadto zweryfikuj, czy przewody nie są zanieczyszczone.
Gdy ekogroszek nie chce się palić, sprawdź, czy paliwo nie jest zbyt wilgotne. Jeżeli zakupiony ekogroszek będzie wysokiej jakości, nie powinieneś mieć problemów z rozpaleniem kotła. Pamiętaj, że równie istotne jest zapewnienie optymalnych warunków przechowywania opału! Nawet paliwo wysokiej jakości, ale gromadzone w niewłaściwym miejscu może stracić swoje właściwości, efektem czego będą trudności w rozpaleniu pieca na ekogroszek.
Wiesz już, jak rozpalić piec na ekogroszek, ale masz wątpliwości po czym poznać, że paliwo nie jest spalane w prawidłowy sposób? W kotle powinien pojawić się płomień w kolorze żółtym – to sygnał, że wszystko działa w porządku. Obserwuj także wygląd popiołu – w jego zawartości nie powinny pojawić się spieki. Ich obecność może świadczyć o tym, że spalane paliwo jest niskiej jakości. W takiej sytuacji warto również zweryfikować, czy właściwie została ustawiona moc nadmuchu. Gdy ekogroszek nie pali się na całej retorcie, powodem może być m.in. zbyt duża wilgotność opału.
Rozpalanie pieca na ekogroszek nie jest skomplikowanym zadaniem, jednak wymaga posiadania podstawowej wiedzy z zakresu działania tego urządzenia. Kocioł, który funkcjonuje prawidłowo, jest sprzętem niemal bezobsługowym. Co to oznacza w praktyce? Jeżeli zostanie on właściwie zaprogramowany, wystarczająca będzie wizyta w kotłowni wyłącznie raz na kilka dni. Wówczas Twoim zadaniem będzie podanie nowej porcji paliwa oraz weryfikacja, czy urządzenie działa poprawnie.
Doświadczony producent kotłów na ekogroszek Kamen oferuje wyłącznie urządzenia zgodne z aktualnie obowiązującymi normami. Dlaczego warto wybrać właśnie modele dostępne w naszym asortymencie? Dostępne są kotły na ekogroszek 5 klasy z certyfikatem EcoDesign, spełniające wszystkie rygorystyczne wytyczne stawiane przed sprzętami tej kategorii. Warto zwrócić uwagę m.in. na elektroniczny sterownik do pieca na ekogroszek, który wyróżnia się łatwą obsługą. Urządzenia te są intuicyjne i kontrolują pracę kotła, dzięki czemu pozwalają na bezproblemowe użytkowanie pieca.
Wybierając nowoczesne, niezawodne, proste w obsłudze i zautomatyzowane kotły na ekogroszek, pochodzące od renomowanego producenta, nie musisz martwić się o trudności w ich użytkowaniu. Kupując piec dostosowany do zapotrzebowania budynku i własnych oczekiwań, zyskujesz pewność, że zarówno rozpalanie paliwa, jak i podtrzymanie płomienia nie będą stanowić problemu i nie będą wymagać od ciebie zbyt wiele zaangażowania.
Może Cię też zainteresować:
Brak wiedzy potrafi być kosztowny, a na naszym blogu znajdziesz ją za darmo. Zapisz się do naszego newslettera, a nowe artykuły same Cię znajdą. Nic, co wartościowe, Cię nie ominie.
KAMEN sp. z o.o.
39-205 Pustków, Pustków 402d
Tel./Fax: +48 14 682 10 34
NIP: 8722444615
REGON: 526541125
KRS: 0001061476
Biuro Obsługi Klienta:
tel. +48 14 682 10 34
kamen@kamen.com.pl
Sekretariat:
tel. +48 14 681 24 74
sekretariat@kamen.com.pl
Serwis:
Rafał Kozioł, kom. +48 606 846 485
serwis@kamen.com.pl
Dział techniczny:
Zbigniew Kobos, kom. +48 604 838 510
z.kobos@kamen.com.pl
Sprzedaż B2B
Polska wschodnia:
Piotr Panek
kom. +48 664 481 388
p.panek@kamen.com.pl
Polska zachodnia:
Jacek Puda
kom. +48 728 854 363
j.puda@kamen.com.pl
Zapraszamy do współpracy hydraulików, sklepy hydrauliczne oraz hurtownie z całej polski. Oferujemy indywidualne i zbiorowe szkolenia.
Zainteresowanych współpracą prosimy o kontakt w celu umówienia się na rozmowę. Może być to u nas na miejscu lub w terenie.