Kotły na pellet
Kotły 5-klasy wg najnowszej normy PN-EN 303-5:2012 to urządzenia o najwyższym standardzie ekologii pod względem emisyjności oraz sprawności.
Decyzja o zakupie urządzenia grzewczego podczas remontu lub wyposażania nowego budynku zaliczana jest do bardzo trudnych. Trzeba zdecydować, jaki rodzaj paliwa zamierzamy wykorzystywać przez najbliższe lata do ogrzewania budynku. Kolejną wątpliwością jest urządzenie i podzespoły, jakie powinny trafić do nieruchomości. Często pojawiają się pytania: co to jest paliwo stałe w domu i co oznacza kocioł na paliwo stałe. Dzieje się tak nie bez przyczyny – jest to szeroka grupa popularnych materiałów grzewczych. Postanowiliśmy rozwiać wszystkie wątpliwości i odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania. Wskażemy także, jaki kocioł na paliwa stałe warto wybrać.
Ogrzewanie na paliwo stałe znajduje zastosowanie przede wszystkim w budynkach jednorodzinnych. Przechodząc do konkretów, do tej kategorii zalicza się bardzo popularne jeszcze do niedawna węgiel i drewno, a także coraz popularniejsze materiały: ekogroszek i pellet. Obecnie w wielu polskich domach obserwuje się rezygnację z wykorzystania węgla w roli materiału grzewczego. Ma na to wpływ wiele zmiennych. Wśród najważniejszych warto wymienić rosnącą świadomość ekologiczną Polaków, a na przyspieszenie decyzji o wymianie kotła na nowszy model w wielu przypadkach zadecydowały zmieniające się regulacje prawne. Co roku w kolejnych województwach wprowadzane są zakazy użytkowania pieców starszej generacji, tzw. bezklasowych kopciuchów, a stopniowo z użytku wycofywane są także kotły 3 i 4 klasy. Obecnie na terenie naszego kraju można kupić wyłącznie kotły 5 klasy, które spełniają ściśle określone normy. Dotyczą one minimalnej sprawności kotła, a także poziomu emisyjności spalin i szkodliwych związków do atmosfery.
Aktualnie dla ostatecznej decyzji o wyborze konkretnego rodzaju materiału grzewczego, jak i stosownego kotła na paliwa stałe, znaczenie ma także cena i dostępność paliw. Który materiał jest obecnie najbardziej opłacalny? Jaki wybrać w trosce o stan środowiska naturalnego?
Wskazaliśmy już, jakie są paliwa stałe najczęściej wybierane przez inwestorów. Czym różnią się konkretne rodzaje materiałów grzewczych? W kotłach grzewczych jeszcze do niedawna wykorzystywało się głównie węgiel kamienny. Uwzględniając podział na konkretne gatunki, w tej kategorii dostępny jest groszek, orzech i kostka, które różnią się wielkością ziaren. Który z nich jest najlepszy? Optymalny jest ten, który zostanie dobrany właściwie do konkretnego rodzaju kotła grzewczego. Szczegółowe informacje i wymagania powinny być zapisane w dokumentacji dołączonej przez producenta do każdego urządzenia. Kamen, jako doświadczony producent urządzeń grzewczych, proponuje nowoczesny kocioł dolnego spalania. Jeżeli podjąłeś decyzję, że w Twoim domu do ogrzewania wykorzystywany będzie węgiel, nie ominie Cię konieczność wymiany pieca na taki, który spełnia wymogi 5 klasy i Ecodesign. W takiej sytuacji warto wybrać kocioł na paliwo stałe (w tym przypadku węgiel), który spełnia restrykcyjne wymagania ekologiczne dotyczące emisji spalin, a dodatkowo jest prosty w obsłudze, wykonany z materiałów wysokiej jakości i wyróżnia się długą żywotnością.
Kocioł na paliwo stałe może być zasilany drewnem. To materiał zaliczany do grupy paliw odnawialnych. Może być spalane wyłącznie w piecu dostosowanym do tego rodzaju paliwa. Wymaga jednak długiego sezonowania, odpowiedniego miejsca i warunków przechowywania. Nie może być składowane na ziemi i nie powinno być narażone na wilgoć. Wymaga także sporo zaangażowania od właściciela, ponieważ konieczne jest regularne, częste uzupełnianie poziomu materiału grzewczego w kotle, celem utrzymania optymalnego poziomu ciepła w pomieszczeniach. Czy piec gazowy to kocioł na paliwo stałe? Biorąc pod uwagę, że definicja paliwa stałego mówi, że jest to materiał, który spaleniem ma stan stały, gaz nie może być zaliczony do tej grupy. Jest on paliwem gazowym.
Wiemy, jakie są paliwa stałe, a czym one się różnią? Ekogroszek jest materiałem, które popularność wzrasta. Ekogroszek jest wytwarzany z węgla kamiennego lub brunatnego, jednak jego najwyższą przewagą nad tymi rodzajami paliwa jest zdecydowanie niższy poziom emisji szkodliwych gazów i pyłów do atmosfery. Kolejną zaletą są względy ekonomiczne. Chociaż sam ekogroszek nie jest najtańszym rodzajem paliwa, to koszty jego eksploatacji są zdecydowanie niższe w porównaniu do innych. Ma wysoką kaloryczność, co w praktyce oznacza, że spalając taką samą objętość różnych paliw, najwięcej ciepła uzyskamy właśnie z ekogroszku.
Warto dodać, że w procesie spalania ekogroszku powstaje stosunkowo mała ilość popiołu, dzięki czemu udaje się utrzymać czystość wokół pieca oraz w całej kotłowni. Nie powinniśmy jednak zapominać, że do spalania odsiarczonego i wysokokalorycznego paliwa stałego, jakim jest ekogroszek, konieczne jest zastosowanie nowoczesnych urządzeń grzewczych.
Kolejne coraz chętniej wybierane paliwo do opalania kotłów to pellet. Co to jest? Paliwo stałe, które powstaje jako efekt uboczny podczas procesu produkcji drewna. Jest zatem materiałem całkowicie biodegradowalnym, dzięki czemu zyskuje w oczach osób stawiających na podejmowanie działań proekologicznych. Pellet cieszy się popularnością ze względu na czystość, ponieważ w czasie jego spalania powstaje jedynie minimalna ilość popiołu, a dodatkowo można go wykorzystać ponownie w roli nawozu do trawy, roślin ogrodowych lub doniczkowych.
Wciąż zastanawiasz się, co to jest kocioł na paliwo stałe? Kocioł na paliwo stałe to inaczej urządzenie odpowiadające za ogrzewanie pomieszczeń, jak i również przygotowania ciepłej wody użytkowej. Spalanie w kotle paliw stałych w postaci pelletu, węgla kamiennego lub zrębków gwarantuje wytwarzanie ciepła, które dalej jest rozprowadzane przez wodny system centralnego ogrzewania. Konkretne wymagania, jakie powinny spełniać kotły na paliwa stałe, zostały zapisane w określonych przepisach unijnych i krajowych. Dlatego każdy producent sprzedający kocioł na paliwo stałe, ma obowiązek wiedzieć, co to jest i jakie normy musi spełniać.
Wiedza, co to jest kocioł na paliwo stałe okazuje się niewystarczająca, aby podjąć decyzję dotyczącą zakupu i instalacji konkretnego rozwiązania w budynku. Każdy inwestor musi znaleźć odpowiedź na wiele pytań, aby móc jak najlepiej przygotować się do całego procesu i wybrać optymalne rozwiązanie, które zapewni mu wygodę, będzie bezpieczne dla środowiska i zgodne z aktualnymi normami, a dodatkowo pozwoli zaoszczędzić i jednocześnie utrzymać komfort cieplny we wszystkich pomieszczeniach. Rodzaj pieca powinien być dostosowany do rodzaju paliwa, którym zamierzamy ogrzewać dom, a jego moc dostosowana do powierzchni budynku i jego izolacji. Bardzo ważna jest szczelność, rodzaj oraz grubość izolacji, dzięki której można w znaczący sposób ograniczyć straty ciepła.
Dobór odpowiedniego kotła na paliwo stałe do konkretnych parametrów technicznych budynku pozwoli wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie dla inwestora, a dodatkowo zaoszczędzić w dłuższej perspektywie. Mamy świadomość, że określenie konkretnych danych przez osobę niemającą doświadczenia, ani wiedzy, może okazać się dużym wyzwaniem. Z tego względu warto skorzystać z porady specjalistów, którzy po zaznajomieniu się z danymi i specyfiką budynku, a także mając świadomość, jakie rozwiązania są dostępne na rynku, będą w stanie udzielić profesjonalnej pomocy. Niezależnie od tego, czy inwestor dopiero planuje budowę domu i zastanawia się nad źródłem ciepła, czy zamierza wymienić instalację grzewczą na bardziej nowoczesną, warto skorzystać z fachowego wsparcia.
Wiedząc, co to znaczy kocioł na paliwo stałe i jakie rodzaje tego typu urządzeń proponują producenci, warto mieć świadomość, jakie parametry powinny mieć najlepsze sprzęty. Na początek zwróćmy uwagę na kotły na ekogroszek. Bardzo ważna jest jakość wykonania i rodzaj materiałów wykorzystanych do produkcji, a także trwałość wykonanej izolacji. Odpowiednim wyborem są nowoczesne sprzęty, zautomatyzowane i przygotowane według najwyższych standardów. Dla wygody użytkowników najlepiej zdecydować się na zakup kotła wyposażonego w retortowy palnik oraz funkcjonalny podajnik, który będzie ułatwiał dozowanie optymalnej ilości ekogroszku. Samoczyszczący ruszt i automatyczne podawanie paliwa to mechanizmy, dzięki którym właściciele tego rodzaju pieców będą mogli cieszyć się komfortową temperaturą wewnątrz pomieszczeń, ograniczając swoje wizyty w kotłowni do minimum. Wystarczające będzie dosypanie paliwa raz na kilka dni, a piec stanie się niemal bezobsługowy.
Podobne wymagania stawia się przed urządzeniami, w których odbywa się spalanie pelletu. Kocioł na paliwo stałe, jakim jest pellet, powinien spełniać wymagania techniczne i prawne. Sprzęty, jakie oferuje Kamen, wyróżniają się bezobsługowym podawaniem paliwa, dzięki temu, że zostały wyposażone w zasobnik z podajnikiem. Odpowiednio zautomatyzowane, pozwalają na szybką konfigurację ustawień i parametrów spalania. Wyposażone zostały w proste w obsłudze sterowniki oraz samoczyszczące palniki, dzięki którym ich użytkowanie staje się jeszcze bardziej komfortowe.
Kotły 5-klasy wg najnowszej normy PN-EN 303-5:2012 to urządzenia o najwyższym standardzie ekologii pod względem emisyjności oraz sprawności.
Kotły 5-klasy wg najnowszej normy PN-EN 303-5:2012 to urządzenia o najwyższym standardzie ekologii pod względem emisyjności oraz sprawności.
Kotły zasypowe 5-klasy wg najnowszej normy PN-EN 303-5:2012 to urządzenia o najwyższym standardzie ekologii pod względem emisyjności oraz sprawności.
Zastanawiasz się, co to jest i jak określić klasę kotła na paliwo stałe? Obecnie w Polsce istnieje możliwość zakupu wyłącznie kotła spełniającego wymogi 5 klasy. Konkretne normy dokładnie określają minimalną sprawność, z jaką powinno funkcjonować urządzenie, a ze względu na konieczność podjęcia realnych działań na korzyść środowiska naturalnego, kotły z tej kategorii mają spełniać także normy emisyjności spalin. Przed dopuszczeniem do użytkowania, producent jest zobowiązany, aby poddać urządzenie procedurze badania i oceny zgodności z wymaganiami technicznymi i prawnymi, zawartymi w konkretnych przepisach. W kotłowni na paliwo stałe musi znaleźć się wyraźnie oznaczony kocioł 5 klasy, co do którego inwestor będzie miał pewność, że jest to narzędzie bezpieczne, wydajne, sprawne i komfortowe w użytkowaniu, a przede wszystkim ekologiczne.
Podejmując tak dużą inwestycję, jaką jest remont lub montaż nowej instalacji grzewczej, nie warto podejmować decyzji pochopnie. Najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja z doświadczonym instalatorem, który ma świadomość, jakie rozwiązania cieszą się obecnie największym uznaniem wśród innych klientów. Ponadto bardzo ważna jest profesjonalna ocena konkretnych parametrów budynku, na podstawie których możliwe będzie określenie zapotrzebowania energetycznego budynku. Dzięki uzyskanym danym i wiedząc co oznacza kocioł na paliwo stałe, jako inwestor, będziesz mógł rozpocząć poszukiwania właściwego urządzenia. W tym przypadku również nie warto decydować się na zakup pod wpływem chwili, ale rozważyć wszystkie cechy, jakich oczekujesz od dobrego sprzętu. W tym celu wybierz sprawdzonego producenta, który oferuje najwyższą jakość, a dodatkowo zapewnia fachowe wsparcie na etapie zakupów. W asortymencie Kamen znajdziesz sprzęt wysokiej jakości, którego parametry zostały potwierdzone certyfikatami.
Może Cię też zainteresować:
Brak wiedzy potrafi być kosztowny, a na naszym blogu znajdziesz ją za darmo. Zapisz się do naszego newslettera, a nowe artykuły same Cię znajdą. Nic, co wartościowe, Cię nie ominie.
KAMEN sp. z o.o.
39-205 Pustków, Pustków 402d
Tel./Fax: +48 14 682 10 34
NIP: 8722444615
REGON: 526541125
KRS: 0001061476
Biuro Obsługi Klienta:
tel. +48 14 682 10 34
kamen@kamen.com.pl
Sekretariat:
tel. +48 14 681 24 74
sekretariat@kamen.com.pl
Serwis:
tel. +48 606 846 485
serwis@kamen.com.pl
Sprzedaż B2B
Polska wschodnia:
Piotr Panek
kom. +48 664 481 388
p.panek@kamen.com.pl
Polska zachodnia:
Jacek Puda
kom. +48 728 854 363
j.puda@kamen.com.pl
Zapraszamy do współpracy hydraulików, sklepy hydrauliczne oraz hurtownie z całej polski. Oferujemy indywidualne i zbiorowe szkolenia.
Zainteresowanych współpracą prosimy o kontakt w celu umówienia się na rozmowę. Może być to u nas na miejscu lub w terenie.