Zbliżający się sezon grzewczy co roku rodzi wątpliwości i niepokój dotyczący dostępności paliw i kosztów, jakie będziemy zmuszeni ponieść, chcąc ogrzać budynek. Na jakie koszty ogrzewania domu kotłem powinniśmy się przygotować? Ile zapłacimy za pellet? Przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek, dzięki którym może udać się nieco zredukować cenę płaconą za paliwa. Dowiedz się, jak obniżyć koszty ogrzewania domu i zachować komfort termiczny.
Jakie czynniki wpływają na wysokość rachunków za ogrzewanie?
Koszty ogrzewania domu kotłem różnią się w zależności od zapotrzebowania energetycznego budynku (które wyraża się w kW/m2/rok), a ono uzależnione jest kilku czynników. Wpływ na ostateczne zużycie paliwa ma przede wszystkim:
- metrażu domu,
- stopnia termoizolacji,
- rodzaju i efektywności grzewczej kotła,
- jakości i kaloryczności pelletu.
W małych domach, z izolacją termiczną wysokiej (a nawet średniej) jakości, wyposażonych w
nowoczesny kocioł 5 klasy, koszty ogrzewania domu pelletem czy ekogroszkiem będą znacznie niższe niż w przypadku dużych nieruchomości bez izolacji i z wątpliwej jakości kotłem. W pierwszym przypadku przyjmuje się, że średnie zapotrzebowanie energetyczne wynosi około 70 kW/m2/rok, a w drugim wartość ta może osiągać nawet 150 kW/m2/rok, a więc ponad dwukrotnie więcej!
O ile na metraż pomieszczeń nie mamy wpływu, to możemy stopniowo dążyć do optymalizacji pozostałych parametrów. Warto pomyśleć o modyfikacji lub odnowieniu docieplenia nieruchomości, a także zakupie
nowoczesnego kotła na ekogroszek o wysokiej sprawności, aby docelowo koszty ogrzewania domu w sezonie zimowym nie były nieprzyjemnym zaskoczeniem.
Koszty ogrzewania domu pelletem – dowiedz się, ile zapłacisz
Nowoczesne kotły na pellet zapewniają komfort użytkowania, ponieważ są niemal bezobsługowe. Urządzenia wyposażone w wygodne podajniki nie wymagają dokładania paliwa kilka razy w ciągu doby – wystarczające jest uzupełnienie pelletu raz w tygodniu i regularne usuwanie popiołu. Pellet od kilku lat cieszy się dużą popularnością, ponieważ oceniany jest jako paliwo ekologiczne. Jednak jego jakość w dużej mierze zależna jest od ceny. Czy obecnie, kiedy koszty znacząco rosną, warto oszczędzać na pellecie? Polecamy zakup takiego paliwa, które posiada certyfikat EN Plus A1 lub DIN Plus oraz charakteryzuje się wysoką jakością. Niska cena zazwyczaj idzie w parze z obniżoną jakością i kalorycznością, co w efekcie nie przyniesie żadnych oszczędności, ponieważ do uzyskania odpowiedniej temperatury konieczne będzie zużycie większej ilości pelletu. Koszty ogrzewania domu pelletem są uzależnione od ceny, jaką zapłacimy za tonę pelletu. Konieczna jest także ocena, ile paliwa będzie potrzebne w sezonie grzewczym. Średnio przyjmuje się, że tona pelletu wystarczy na dwa miesiące, jednak uzależnione jest to od wymienionych wcześniej czynników.
kocioł z automatycznym palnikiem, schowanym w zabudowie zasobnika paliwa, posiada prosty w obsłudze i stabilny w działaniu sterownik. Biopaliwo: pellet 6-8 mm
Dowiedz się więcej
automatyczny kocioł z samoczyszczącym palnikiem, dużym zasobnikiem paliwa i prostym w obsłudze sterownikiem. Biopaliwo: pellet 6-8 mm
Dowiedz się więcej
kompaktowy kocioł z wbudowanym zasobnikiem paliwa, wyposażony w samoczyszczący automatyczny palnik i prosty w obsłudze, stabilny w działaniu sterownik. Biopaliwo: pellet 6-8 mm
Dowiedz się więcej
Jak obniżyć koszty ogrzewania domu? Poznaj kilka prostych wskazówek, dzięki którym możesz zmniejszyć rachunki
Mamy świadomość, że ogólny wzrost cen różnych paliw sprawia, że wielu użytkowników kotłów na pellet zastanawia się, jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania domu. Poszukując oszczędności, warto wziąć pod uwagę zoptymalizowanie pewnych procesów, dzięki którym uda nam się zmniejszyć rachunki, a jednocześnie zagwarantować komfort cieplny całej rodzinie. Co możemy zrobić? Najważniejsze jest posiadanie kotła o wysokiej sprawności, dlatego jeśli wiesz, że nadeszła pora, aby go zakupić – nie zwlekaj. Warto przemyśleć zakup
nowoczesnego kotła 5 klasy i wybór ekologicznych paliw. Jest to jednorazowa inwestycja, która będzie się zwracać przez najbliższy czas, a Ty z pewnością docenisz, że zdecydowałeś się na taki krok, ponieważ odczujesz poprawę własnego komfortu. Bardzo ważne jest poddawanie sprzętu regularnej kontroli i wykonywanie corocznych przeglądów. Niesprawne sprzęty mogą przyczyniać się do podwyższenia rachunków za ogrzewanie.
Bardzo ważną rolę odgrywa ustalenie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach. Najwyższa powinna panować w łazience, a niższa w sypialni i kuchni. Mówi się, że najlepsza wartość to ta nieprzekraczająca 20-22 stopni Celsjusza. Warto przemyśleć zredukowanie temperatury nawet o 1 stopień, ponieważ w skali roku może przynieść to oszczędności rzędu kilku procent. Kaloryfery nie powinny być zasłonięte, ponieważ wpłynie to na ograniczenie dostępności ciepła. Nic nie powinno utrudniać swobodnego przepływu ciepła z kaloryferów do pomieszczeń.
Przemyśl zamontowanie w oknach rolet, zasłon lub żaluzji, które ograniczają wnikanie zimnego powietrza z zewnątrz. Dodatkowa bariera pozwoli zapobiegać utracie cennego ciepła w czasie mrozów. Równie ważne jest uszczelnienie drzwi i okien, ponieważ przez każdą szczelinę może wydostawać się ciepło.
Wiesz już, jak obniżyć koszty ogrzewania domu i na jaką kwotę się przygotować – wystarczy, że zastosujesz kilka praktycznych porad, a rachunki mogą się obniżyć, bez ryzyka utraty komfortu cieplnego domowników. Zadbaj o wygodę i własny portfel dzięki mniejszemu zużyciu paliw niezbędnych do ogrzania domu!