Pellet Kompakt Lux
kocioł z automatycznym palnikiem, schowanym w zabudowie zasobnika paliwa, posiada prosty w obsłudze i stabilny w działaniu sterownik. Biopaliwo: pellet 6-8 mm
Ostatnie lata przyniosły wiele zmian w sprawie norm dotyczących urządzeń grzewczych. Obecnie producenci oferują wyłącznie kotły 5 klasy. Od kiedy obowiązują wymagające restrykcje i czego konkretnie dotyczą? Co oznacza 5 klasa kotła? Dowiedz się więcej na temat sposobu ich działania i poznaj szczegóły dotyczące konstrukcji pieców najnowszej generacji.
Wśród urządzeń grzewczych na rynku w Polsce można kupić wyłącznie piece 5 klasy, które spełniają aktualne wymagania dla kotłów na paliwo stałe. Wysokie standardy zawarte w normie PN-EN 303-5:2012 dotyczą:
Różnią się one od pieców starszych generacji zdecydowanie mniejszym poziomem emisji zanieczyszczeń. Wspomniana wyżej norma określa dokładnie, jaki maksymalny poziom tlenku węgla, pyłów i substancji smolistych może ulatniać się w procesie spalania. Ściśle określone kryteria mają swój udział w ochronie środowiska naturalnego. To także istotne ze względów ekonomicznych, ponieważ 5 klasa kotła oznacza lepsze wykorzystanie materiału grzewczego, a co za tym idzie – oszczędności. To urządzenia, które wyróżnia wysoka sprawność (norma określa minimum na poziomie 88%, a wiele dostępnych modeli osiąga nawet ponad 90%). Temperatura w komorze spalania osiąga wysokie wartości, dzięki czemu spalaniu ulegają wszystkie substancje lotne wydzielające się z paliwa i nie wydostają się do atmosfery.
Wszystkie piece 5 klasy zostały wykonane z materiałów najwyższej jakości, co przyczynia się do lepszej wydajności i efektywnego wykorzystania paliwa. Wpływa także na wysoką trwałość i odporność pieca. Kotły 5 klasy są zbudowane z wysokiej jakości stali oraz posiadają doskonałą izolację termiczną.
Kolejną różnicą jest konstrukcja, zdecydowanie bardziej masywna. To ze względu na dodatek elementów, które mają wpływ na zwiększenie wydajności i optymalnego spalania materiału grzewczego (np. zawirowacze). Wyposażone są m.in. w automatyczny podajnik, który zapewnia jednostajne spalanie paliwa. Wśród nowoczesnych rozwiązań warto wymienić także system automatycznego gaszenia w przypadku awarii.
Aktualnie obowiązujące normy emisyjności zapisane są w normie PN-EN 303-5:2012. Określiły one minimalną sprawność pieca na poziomie 88%, co sprawiło, że producenci zostali zmuszeni do wycofania części urządzeń grzewczych ze sprzedaży. Na skutek wprowadzonych przepisów od dnia 1 lipca 2018 roku nie ma możliwości zakupu pieców niższej generacji niż 5. Nie oznacza to, że producenci nie mogą ich już produkować, ale zabroniona jest ich sprzedaż i użytkowanie na terenie Polski.
Zanim jednak zdecydujesz się na wybór odpowiedniego kotła 5 klasy, określ potrzeby budynku, który wymaga ogrzania. Najważniejsze parametry to jego powierzchnia i grubość materiału izolującego użytego do ocieplenia. Bardzo ważna jest także wiedza na temat norm, które obowiązują w konkretnym regionie, ponieważ na terenie naszego kraju, mogą one być różne. Istotny jest rodzaj paliwa, który będzie spalany, ponieważ ta decyzja również przekłada się na uzyskanie właściwej mocy grzewczej.
Od 1 lipca 2018 roku do sprzedaży mogą trafić wyłącznie kotły 5 klasy, które posiadają certyfikat wydany przez akredytowane laboratorium. Wcześniej przeprowadzenie takich badań było wyłącznie dobrą wolą producenta, a dziś jest obowiązkiem.
kocioł z automatycznym palnikiem, schowanym w zabudowie zasobnika paliwa, posiada prosty w obsłudze i stabilny w działaniu sterownik. Biopaliwo: pellet 6-8 mm
automatyczny kocioł z samoczyszczącym palnikiem, dużym zasobnikiem paliwa i prostym w obsłudze sterownikiem. Biopaliwo: pellet 6-8 mm
automatyczny kocioł o wysokiej sprawności cieplnej, z retortowym palnikiem na ekogroszek, wyjątkowo długa żywotność i prosta, minimalny zakres obsługi
Warto zwrócić uwagę także na normy zawarte w Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady, czyli projektu Ecodesign, które obowiązują od 1 stycznia 2020 r. To kolejny certyfikat, który posiadają piece 5 klasy. Co on oznacza? Wymaga wysokiego poziomu sprawności kotła najnowszej generacji oraz niskiego stopnia emisji zanieczyszczeń podczas całego okresu użytkowania, a nie tylko pracy w mocy nominalnej (tak, jak miało to w przypadku kotłów 5 klasy).
Choć początkowo po zmianie przepisów oferta kotłów 5 klasy była ograniczona, obecnie wybór jest coraz szerszy. Na etapie produkcji wykorzystuje się nowoczesne technologie, które przekładają się na niezawodność i wysoką wydajność pieców. Jeśli masz wątpliwości, które z urządzeń będzie odpowiednie do twojego domu – skorzystaj z porady profesjonalistów.
Może Cię też zainteresować:
Brak wiedzy potrafi być kosztowny, a na naszym blogu znajdziesz ją za darmo. Zapisz się do naszego newslettera, a nowe artykuły same Cię znajdą. Nic, co wartościowe, Cię nie ominie.
KAMEN sp. z o.o.
39-205 Pustków, Pustków 402d
Tel./Fax: +48 14 682 10 34
NIP: 8722444615
REGON: 526541125
KRS: 0001061476
Biuro Obsługi Klienta:
tel. +48 14 682 10 34
kamen@kamen.com.pl
Sekretariat:
tel. +48 14 681 24 74
sekretariat@kamen.com.pl
Serwis:
tel. +48 606 846 485
serwis@kamen.com.pl
Sprzedaż B2B
Polska wschodnia:
Piotr Panek
kom. +48 664 481 388
p.panek@kamen.com.pl
Polska zachodnia:
Jacek Puda
kom. +48 728 854 363
j.puda@kamen.com.pl
Zapraszamy do współpracy hydraulików, sklepy hydrauliczne oraz hurtownie z całej polski. Oferujemy indywidualne i zbiorowe szkolenia.
Zainteresowanych współpracą prosimy o kontakt w celu umówienia się na rozmowę. Może być to u nas na miejscu lub w terenie.