Multi K5
automatyczny kocioł o wysokiej sprawności cieplnej, z retortowym palnikiem na ekogroszek, wyjątkowo długa żywotność i prosta, minimalny zakres obsługi
Regularne czyszczenie pieca na ekogroszek to jeden ze sposobów na przedłużenie jego żywotności. Odpowiednio zadbany będzie lepiej wykorzystywał paliwo, co przełoży się na oszczędności. Czy wiesz, jak często należy czyścić piec na ekogroszek? Które narzędzia będą Ci potrzebne? Sprawdź kilka praktycznych porad, dzięki którym zadbasz o czystość i prawidłową pracę urządzenia grzewczego.
O tym, jak często trzeba czyścić piec, decyduje przede wszystkim rodzaj kotła. Ekogroszek zaliczany jest do paliw ekologicznych, które nie generują dużej ilości zanieczyszczeń i sadzy, co jednak nie oznacza, że ich czyszczenie nie jest konieczne. Bardzo ważną rolę odgrywa rodzaj używanego opału. Im tańszy, a co za tym idzie, gorszej jakości ekogroszek wybierasz, powinieneś przygotować się na większą ilość sadzy, którą trzeba będzie usunąć, aby piec mógł nadal sprawnie działać. Najlepszy ekogroszek ma niską zawartość siarki, małą wilgotność i spiekalność oraz nie generuje dużej ilości popiołu. Pamiętaj, że istotną rolę odgrywa także prawidłowy montaż kotła. Nie bez znaczenia pozostają warunki panujące w kotłowni, m.in. wilgoć w pomieszczeniu może sprawić, że będziesz musiał oczyszczać go częściej.
Zatem jak często trzeba czyścić piec na ekogroszek? Twoim najważniejszym zadaniem w ocenie ilości zanieczyszczeń będzie obserwacja wnętrza pieca. Kiedy zauważysz, że osad z sadzy osiąga około 2 mm, to znak, że czas podjąć się jej usunięcia. Biorąc pod uwagę czynniki wymienione wcześniej, czyszczenie pieca na ekogroszek w niektórych sytuacjach może być wymagane co tydzień, a w innych wystarczający będzie raz na kilka tygodni.
Najważniejsze jest przygotowanie odpowiednich narzędzi, które ułatwią Ci cały proces. Przyda Ci się pogrzebacz, skrobak, szczotka druciana i zwykła. Być może kupując piec, otrzymałeś zestaw niezbędny do jego czyszczenia, wówczas warto z niego skorzystać. Pamiętaj o założeniu okularów, rękawic ochronnych i odzieży, która może się pobrudzić i zniszczyć. Przydatna będzie także latarka (najlepiej czołówka). Warto przemyśleć zabezpieczenie dróg oddechowych poprzez założenie maseczki, aby ograniczyć wdychanie niebezpiecznych substancji.
Wiele osób zastanawia się, czy piec na ekogroszek można wyczyścić samodzielnie. Jeśli podejmujesz się tego zadania regularnie, a kocioł sprawnie pracuje, nie ma przeciwwskazań, abyś podjął się tego zadania. Skorzystaj z fachowej pomocy, gdy nie radzisz sobie z usunięciem trudnych zanieczyszczeń, a ich osadzanie prowadzi do nieprawidłowej pracy urządzenia i zagraża twojemu bezpieczeństwu.
Pracę rozpocznij od wyczyszczenia komina, z którego spadną wszystkie odpady. Następnie opróżnij piec i popielnik ze wszystkich zabrudzeń, by móc przystąpić do kolejnych kroków. Otwórz przepustnicę spalin (jeśli Twój piec został w nią wyposażony), ponieważ pozwoli to ograniczyć pylenie w pomieszczeniu na czas pracy.
Czyszczenie komory w większości odbywa się przez drzwiczki załadunkowe, a kanałów konwekcyjnych – przez otwory wyczystne. Użyj ostrej szczotki do usunięcia sadzy ze ścian i brzegów kotła. Siłę nacisku dopasuj do warstwy zanieczyszczeń. Szczotka powinna usuwać je sprawnie, a jednocześnie nie uszkadzać wewnętrznej powierzchni ścian. Zachowaj szczególną ostrożność w pobliżu ceramicznych elementów, które są delikatne i bardziej narażone na zniszczenie. Jeśli ilość sadzy nie jest duża, możesz skorzystać ze specjalnych preparatów, którymi spryskasz ściany, a po chwili umyjesz zabrudzenia. Czyszczenie pieca na ekogroszek z podajnikiem odbywa się w taki sam sposób, a dodatkowo warto odkurzyć zbiornik i przewód z wszelkich pozostałości i nalotów. Podczas pracy nie pomijaj żadnego elementu kotła i dokładnie usuń popiół i osad z sadzy ze wszystkich trudno dostępnych miejsc.
Zastanawiasz się, jak czyścić nadmuch w piecu na ekogroszek? Wiele osób korzysta z odkurzacza, pędzla lub sprężonego powietrza, które pomagają im sprawnie pozbyć się zanieczyszczeń z tego miejsca. Co jakiś czas niezbędne jest czyszczenie retorty pieca na ekogroszek i czopucha, bez czego prawidłowa praca kotła byłaby niemożliwa.
Warto zwrócić szczególną uwagę na czyszczenia pieca wiosną, kiedy sezon grzewczy już minął. Nie zwlekaj zbyt długo z tym zadaniem, ponieważ zabrudzenia mogą zaschnąć, a wtedy ich usunięcie nie będzie możliwe. Bardzo ważne jest zabezpieczenie kotła przed wpływem wilgoci podczas letnich miesięcy. Dlatego powinieneś go szczelnie zamknąć. Jeśli chcesz zabezpieczyć piec przed korozją, wykorzystaj w tym celu specjalne środki dostępne na rynku. Warto pomyśleć o użyciu farby lub oleju, które opóźniają pojawianie się rdzy. Zastosuj preparaty zanim zaobserwujesz korozję, ponieważ nie usuną one powstałych już wcześniej uszkodzeń.
automatyczny kocioł o wysokiej sprawności cieplnej, z retortowym palnikiem na ekogroszek, wyjątkowo długa żywotność i prosta, minimalny zakres obsługi
przemysłowy kocioł automatyczny na ekogroszek o mocy 75 kW z dużym zasobnikiem paliwa i prostym w obsłudze sterownikiem.
Wiesz już, jak często trzeba czyścić piec na ekogroszek, ale czy zdajesz sobie sprawę, dlaczego to tak ważne zadanie? Chodzi przede wszystkim o przedłużenie żywotności kotła i zachowanie jego prawidłowej pracy. Regularnie usuwanie zabrudzeń znacznie zwiększa prawdopodobieństwo bezawaryjnej pracy urządzenia przez wiele lat. Co więcej, oczyszczony piec na ekogroszek pracuje efektywniej, co przekłada się na większą wydajność energetyczną. Bezpośrednio ma to związek z ilością używanego paliwa. Czysty i sprawny kocioł pobiera mniejszą ilość materiału, co wiąże się z oszczędnością dla Twojego portfela.
Poruszając temat czyszczenia pieca na ekogroszek, nie można pominąć względów bezpieczeństwa. To kolejny powód, dla którego nie należy ignorować zanieczyszczeń powstających podczas pracy kotła. Ich nadmiar może prowadzić do ulatniania się gazów i innych niebezpiecznych substancji, co powoduje zagrożenie zdrowia, a nawet życia domowników.
Jeśli czyścisz piec regularnie, nie powinny dotknąć Cię trudności podczas tego zadania. Problemy z usunięciem zabrudzeń zazwyczaj pojawiają się, gdy na jakiś czas zaniedbasz urządzenie. Warto regularnie wsłuchiwać się, czy kocioł pracuje prawidłowo. Gdy widzisz, że mimo częstego oczyszczania, osad z sadzy wciąż pojawia się w dużej ilości – sprawdź ustawienia pieca. Czasami nieduża zmiana przyczyni się do znacznej poprawy sytuacji i ułatwi Ci korzystanie z kotła.
Może Cię też zainteresować:
Brak wiedzy potrafi być kosztowny, a na naszym blogu znajdziesz ją za darmo. Zapisz się do naszego newslettera, a nowe artykuły same Cię znajdą. Nic, co wartościowe, Cię nie ominie.
KAMEN sp. z o.o.
39-205 Pustków, Pustków 402d
Tel./Fax: +48 14 682 10 34
NIP: 8722444615
REGON: 526541125
KRS: 0001061476
Biuro Obsługi Klienta:
tel. +48 14 682 10 34
kamen@kamen.com.pl
Sekretariat:
tel. +48 14 681 24 74
sekretariat@kamen.com.pl
Serwis:
tel. +48 606 846 485
serwis@kamen.com.pl
Sprzedaż B2B
Polska wschodnia:
Piotr Panek
kom. +48 664 481 388
p.panek@kamen.com.pl
Polska zachodnia:
Jacek Puda
kom. +48 728 854 363
j.puda@kamen.com.pl
Zapraszamy do współpracy hydraulików, sklepy hydrauliczne oraz hurtownie z całej polski. Oferujemy indywidualne i zbiorowe szkolenia.
Zainteresowanych współpracą prosimy o kontakt w celu umówienia się na rozmowę. Może być to u nas na miejscu lub w terenie.