Pellet Kompakt LUX
kocioł z automatycznym palnikiem, schowanym w zabudowie zasobnika paliwa, posiada prosty w obsłudze i stabilny w działaniu sterownik. Biopaliwo: pellet 6-8 mm
Ustawienia pieca na pellet będą różnić się w zależności od wybranego modelu. Czy jednak każdy kocioł jest inny? Istnieje kilka uniwersalnych zasad, które pomogą Ci sprawnie i skutecznie ustawić właściwe parametry nowo zakupionego sprzętu. Być może zdecydowałeś, że nie będziesz robił tego samodzielnie, ale to specjalista powinien zająć się przygotowaniem pieca do pracy. Niemniej jednak warto, abyś poznał specyfikę funkcjonowania kotła zanim przystąpisz do użytkowania.
Pellet zyskuje coraz większą popularność jako paliwo, dzięki któremu możliwe jest ogrzanie naszego domu. Znany jest jako ekologiczne rozwiązanie, gdyż powstaje jako efekt uboczny produkcji drewna. Zdecydowana większość pelletów posiada średnicę 6-8 mm. Na uwagę zasługuje także fakt, że podczas jego spalania powstaje bardzo mała ilość popiołu, który można ponownie wykorzystać jako nawóz do roślin i trawy!
Używanie opału odpowiedniej jakości nie pozostaje bez znaczenia dla prawidłowego i wieloletniego funkcjonowania kotłów na pellet.
Nowoczesne piece na pellet są proste w obsłudze, o ile prawidłowo ustawimy ich początkowe parametry. Większość z modeli dostępnych w sprzedaży została wyposażona w elektryczną grzałkę, która automatycznie rozpala paliwo. Zadaniem użytkownika jest więc zadbanie o dostarczenie pelletu, a następnie regularne usuwanie popiołu. Palenie, wygaszanie, ponowne rozpalanie, podawanie paliwa i nadmuch powietrza w zasadzie zachodzą automatycznie. To właśnie z tego względu kluczowe jest prawidłowe zaprogramowanie pracy kotła.
kocioł z automatycznym palnikiem, schowanym w zabudowie zasobnika paliwa, posiada prosty w obsłudze i stabilny w działaniu sterownik. Biopaliwo: pellet 6-8 mm
automatyczny kocioł z samoczyszczącym palnikiem, dużym zasobnikiem paliwa i prostym w obsłudze sterownikiem. Biopaliwo: pellet 6-8 mm
kompaktowy kocioł z wbudowanym zasobnikiem paliwa, wyposażony w samoczyszczący automatyczny palnik i prosty w obsłudze, stabilny w działaniu sterownik. Biopaliwo: pellet 6-8 mm
Wszystkie parametry pieca na pellet będą opisane w dołączonej instrukcji obsługi. Warto jednak dowiedzieć się nieco więcej na temat roli, jaką odgrywają one w całym procesie spalania materiału i pozyskiwania ciepła. Ważne są również względy ekonomiczne i ekologiczne.
Ustawienia pieca na pellet będą się różnić w zależności od modelu pieca, na który się zdecydujemy. Warto jednak poznać kilka uniwersalnych zasad, dzięki którym możliwe będzie bezpieczne i wydajne użytkowanie zakupionego kotła. Pamiętaj, aby raz do roku wykonać przegląd, a w razie potrzeby jego serwis, co znacznie podniesie Twój poziom komfortu. Każdy model ulega zanieczyszczeniom na skutek eksploatacji – to całkowicie normalny proces.
Oczywiście ustawienie pieca na pellet jest możliwe. Wielu z nas decyduje się na zakup kotła, a następnie na samodzielny jego montaż i zaprogramowanie pracy. Mogą przemawiać za tym m.in. względy finansowe, podczas gdy bylibyśmy zmuszeni ponieść dodatkowe koszty za tę usługę.
Z pewnością znajdą się wśród nas także “złote rączki”, które poświęciły wiele czasu na edukację, nie boją się wyzwań i zechcą wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce, czyli samodzielnie przystąpić do ustawienia parametrów kotła na pellet. Warto zatem poznać wskazówki, które ułatwią to zadanie od samego początku. Jaki nadmuch ustawić w piecu na pellet, jaka będzie optymalna temperatura oraz jaki powinien być czas podawania pelletu – to tylko niektóre z kluczowych pytań, na które postaramy się znaleźć odpowiedź i pomóc Ci uzupełnić swoją wiedzę.
Pierwszym z istotnych parametrów, których nie sposób pominąć jest temperatura. Różne piece dają różne możliwości. Najczęściej przyjmuje ona wartości z zakresu 60-80°Celsjusza.
Paliwo powinno być podawane co kilka/ kilkanaście lub kilkadziesiąt sekund (w parametrach jest zawsze czas podawania i przerwa podawania). W momencie ustalania tej wartości należy wziąć pod uwagę moc palnika. Uniwersalna zasada mówi, że im jest ono większe, tym więcej pelletu trzeba dostarczyć. Zbyt mało paliwa spowoduje obniżenie temperatury, a następnie może doprowadzić do zatrzymania pracy pieca. Z kolei odwrotna sytuacja, czyli za duża ilość pelletu zakończy się nieefektywnym spalaniem, gdyż paliwo nie będzie wykorzystane w całości – nie zdąży się spalić, zanim zostanie wypchnięte z paleniska przez kolejna porcję paliwa.
Z kolei nastawa czasu postoju określa długość odstępów czasowych, które będą zachowywane podczas kolejnych uruchomień podajnika. O tym, ile sekund powinna wynosić nastawa czasu postoju, decyduje m.in. moc kotła oraz czas pracy podajnika.
Kolejnym parametrem, którego nie można pominąć, a który odgrywa kluczową rolę w prawidłowej pracy kotła jest nadmuch powietrza. Ma on wpływ na spalanie materiału w piecu. Odpowiednio ustawiony nadmuch pozwala zachować żywotność pieca na dłużej, gdyż dzięki niemu możliwe jest całkowite dopalenie paliwa. W efekcie tlący materiał nie będzie wydzielał zanieczyszczeń, które następnie miałyby osadzić się na ścianach kotła.
Nadmuch w piecu na pellet powinien zostać ustawiony po uwzględnieniu parametrów podanych już powyżej, czyli czasu podawania, czasu przerwy w podawaniu, ale także temperatury pieca. Doskonałym przykładem skutku niewłaściwych ustawień jest niedopalanie paliwa z powodu zbyt niskiej temperatury. Okazuje się, że trafionym rozwiązaniem będzie zwiększenie siły nadmuchu o około 10-15%, aby skutecznie rozprawić się z problemem.
Prawidłowe ustawienie sterownika kotła na pellet nie należy do najłatwiejszych zadań. By zrobić to prawidłowo należy dokładnie poznać parametry konkretnego modelu kotła i jego specyfikę pracy. Dostępne funkcje będą różnić się w zależności od producentów – jedne są proste w obsłudze i intuicyjne, a inne zdecydowanie bardziej rozbudowane. Odpowiednie zaprogramowanie sterownika pozwoli podnieść wydajność kotła na pellet i zapewni bezpieczne użytkowanie przez wiele lat.
Można stwierdzić, że prawidłowa praca kotła na pellet jest wypadkową częstotliwości podawania materiału do spalania i ilości dostarczanego powietrza.
Być może zdecydowałeś się na oddanie ustawienia pieca na pellet w ręce profesjonalisty i dzięki temu cieszysz się z użytkowania od wielu lat. Regularna eksploatacja kotła będzie powodować, że mogą pojawić się pewne nieprawidłowości z jego strony. Warto mieć świadomość, że konieczna jest ciągła obserwacja pracy kotła i monitorowanie wszelkich odchyleń od normy. Kiedy będziesz miał świadomość, co oznaczają pewne objawy ze strony sprzętu – łatwiej będzie Ci zdiagnozować problem i skutecznie go rozwiązać.
Wiesz już, że w głównej mierze za właściwą pracę kotła i optymalne wykorzystanie paliwa odpowiada prawidłowa porcja paliwa dostarczana w pewnych odstępach czasu przy zastosowaniu prawidłowego nadmuchu. Nie bez znaczenia pozostaje jakość pelletu – musisz o tym pamiętać! Może zdarzyć się, że pomimo zastosowania prawidłowych ustawień piec zacznie szwankować, a winę będzie ponosić zastosowany rodzaj paliwa. Nieustanny rozwój tego rynku sprawia, że konkurencja rośnie, a wraz z nią zwiększa się możliwość zakupu produktu wątpliwej jakości.
Warto dobrze poznać kocioł na pellet i mieć świadomość, jak wygląda jego odpowiednia praca, a wtedy zaobserwowanie wszelkich nieprawidłowości przyjdzie Ci z łatwością. W grupie najczęstszych objawów świadczących o wadliwej pracy pieca znajdą się:Dym w czarnym kolorze – ten nietrudno będzie zauważyć, szczególnie podczas maksymalnej pracy kotła. Może oznaczać, że do pieca dostarczana jest zbyt duża ilość materiału do spalania. Jak rozwiązać ten problem? Należy zmniejszyć objętość pelletu o około 5-10% i obserwować, czy kolor dymu się zmienia. Przy prawidłowo działającym piecu powinien on być biały lub ewentualnie jasno szary i wydzielać się w niedużej ilości.Zbrylony popiół w kształcie kulek może świadczyć o przyspieszonym procesie spalania z powodu zbyt dużego nadmuchu powietrza. Jeśli właśnie taki jest powód, wystarczające będzie obniżenie tego parametru o 10-15%. Jak zatem powinien wyglądać prawidłowy popiół? Jego struktura prezentuje się niczym mąka. Zwróć uwagę, czy jest suchy oraz sypki.Zabrudzona, czarna komora spalania również może świadczyć o nieprawidłowym ustawieniu pieca na pellet. Powodem takiego wyglądu wnętrza kotła zazwyczaj jest zbyt niska temperatura, a co za tym idzie – wydzielanie zanieczyszczeń i ich osadzanie na wewnętrznych ścianach pieca. Widoczne będą płaty sadzy, osmolenie i wilgoć. Ścianki kotła powinny regularnie się oczyszczać, a skoro ten proces nie zachodzi prawidłowo, oznacza to, że warto zwiększyć ilość dostarczanego powietrza o około 10-15% i obserwować reakcję pieca. Jeśli ta metoda nie przyniesie skutku, zastanów się nad jakością stosowanego pelletu. Materiał niskiej jakości również może być przyczyną gromadzenia zanieczyszczeń.
Niezależnie od tego czy kocioł na pellet jest stałym rozwiązaniem w Twoim domu, czy dopiero rozpoczynasz przygodę z jego użytkowaniem – powinieneś znać podstawowe zasady jego użytkowania i najważniejsze ustawienia. Jeśli będziesz wiedział, jak wygląda prawidłowa praca pieca, nie powinieneś mieć trudności w jego użytkowaniu.
Oczywiście w razie nieprawidłowości możesz skorzystać z porady lub pomocy odpowiednio wykwalifikowanej osoby. Jednak znajomość uniwersalnych zasad może sprawić, że z powodzeniem poradzisz sobie samodzielnie, bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z serwisem.
Nie zapominaj, że sprawnie działający sprzęt i prawidłowe ustawienia pieca na pellet są gwarancją bezpieczeństwa – zatem w razie jakichkolwiek trudności w użytkowaniu nie obawiaj się skorzystać z pomocy profesjonalisty.
Może Cię też zainteresować:
Brak wiedzy potrafi być kosztowny, a na naszym blogu znajdziesz ją za darmo. Zapisz się do naszego newslettera, a nowe artykuły same Cię znajdą. Nic, co wartościowe, Cię nie ominie.
KAMEN sp. z o.o.
39-205 Pustków, Pustków 402d
Tel./Fax: +48 14 682 10 34
NIP: 8722444615
REGON: 526541125
KRS: 0001061476
Biuro Obsługi Klienta:
tel. +48 14 682 10 34
kamen@kamen.com.pl
Sekretariat:
tel. +48 14 681 24 74
sekretariat@kamen.com.pl
Serwis:
Rafał Kozioł, kom. +48 606 846 485
serwis@kamen.com.pl
Dział techniczny:
Zbigniew Kobos, kom. +48 604 838 510
z.kobos@kamen.com.pl
Sprzedaż B2B
Polska wschodnia:
Piotr Panek
kom. +48 664 481 388
p.panek@kamen.com.pl
Polska zachodnia:
Jacek Puda
kom. +48 728 854 363
j.puda@kamen.com.pl
Zapraszamy do współpracy hydraulików, sklepy hydrauliczne oraz hurtownie z całej polski. Oferujemy indywidualne i zbiorowe szkolenia.
Zainteresowanych współpracą prosimy o kontakt w celu umówienia się na rozmowę. Może być to u nas na miejscu lub w terenie.