Wybranie odpowiedniej instalacji centralnego ogrzewania nigdy nie jest zadaniem prostym – niezależnie od tego, czy dotyczy nowo budowanego domu czy też modernizacji instalacji w już stojącym budynku. Dużym wyzwaniem jest zresztą nie tylko dobór najlepszego paliwa, ale także znalezienia idealnego kotła, który musi zapewniać wydajną i efektywną pracą oraz sprostać normom ekologicznym. Nie wiesz, jaki kocioł C.O. wybrać? W takim razie poniższy poradnik jest w sam raz dla Ciebie.
Zanim przejdziemy do tego, jaki piec wybrać do domu, musimy w kilku zdaniach opowiedzieć o dostępnych paliwach. W ostatnich latach coraz częściej odchodzimy od węgla i drewna, co w dużej mierze jest oczywistym pokłosiem systematycznie wprowadzanych regulacji prawnych, których celem jest walka ze smogiem. Nie da się jednak ukryć, że zwiększa się także świadomość ekologiczna Polaków, którzy sami z siebie zaczynają wybierać rozwiązania mniej szkodliwe dla środowiska naturalnego – a przy tym coraz bardziej opłacalne.
Z uwagi na panujące obecnie trendy, ograniczymy się w tym miejscu do paliw stałych – ekogroszku i pelletu. Jeśli chodzi o charakterystykę ekogroszku, to jego największą zaletą są koszty eksploatacji. Do osiągnięcia podobnych efektów cieplnych zużywa się mniej ekogroszku niż pelletu. Warto jednak pamiętać o tym, że ekogroszek jest węglem, który, choć jest zdecydowanie bardziej ekologiczny niż węgiel kamienny, nadal wypuszcza do atmosfery szkodliwe substancje. Natomiast pellet jest całkowicie naturalny i nie emituje szkodliwych substancji, a podczas jego spalania wytwarza się znacznie mniej popiołu. Dodajmy, że sprzątanie kotłowni z piecem na ekogroszek jest dużo bardziej problematyczne, ponieważ jest to paliwo, które mocno brudzi.
Jeżeli zastanawiasz się, jaki piec C.O. będzie odpowiedni do Twojego domu, musisz wiedzieć, na jakie parametry przede wszystkim zwracać uwagę. Najważniejsze jest dobranie odpowiedniej mocy urządzenia, ponieważ kupno kotła o zbyt dużej mocy sprawi, że będzie on szybciej spalał paliwo – co za tym idzie, nie będzie energooszczędny, a jego użytkowanie będzie bardziej kosztowne.
Nieskuteczny będzie także kocioł o zbyt małej mocy – w takim przypadku po prostu niemożliwe będzie efektywne ogrzewanie całego domostwa. Jaki piec wybrać do domu, by jego moc była dostosowana do powierzchni budynku?
Na rynku znajdziemy urządzenia o najróżniejszej od kilku do kilkudziesięciu kW. Kotły o wyższej mocy mają zastosowanie głównie w przemyśle. Takie urządzenia mogą mieć moc przekraczającą nawet 1000 kW. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że wartość podawana przez producenta przy konkretnym modelu to moc maksymalna. Jak obliczyć odpowiednią moc kotła? W przypadkach nowo budowanych domów pomocne mogą być dane techniczne podawane przez projektantów, którzy sami informują o optymalnej mocy kotła dla danego budynku. Może się jednak zdarzyć, że wartość będzie trzeba wyliczyć samemu. O tym, na podstawie jakiego wzoru powinno się wyliczać moc kotła, piszemy w osobnym artykule – jest to jednak sprawa nieco skomplikowana, dlatego najbezpieczniej będzie skorzystać z profesjonalnego kalkulatora.
Zastanawiając się, jaki piec C.O. do domu wybrać, warto zwrócić uwagę na kilka innych aspektów. Problemów nie powinno być ze znalezieniem kotła o odpowiedniej klasie, ponieważ obecnie produkowane są ekologiczne i ekonomiczne kotły klasy 5 i EcoDesign, natomiast piece bezklasowe oraz o klasie 3 i 4 są nie tylko nieprodukowane, ale także przeznaczone do wymiany w terminach wyznaczonych przez konkretne województwa.
Wybierając kocioł, warto jednak kupić urządzenie, które jest wyposażone w takie funkcje i elementy jak:
Niektórzy producenci kotłów oferują piece uniwersalne, które obsługują zarówno pellet, jak również ekogroszek. Jaki kocioł wybrać – uniwersalny czy przeznaczony do konkretnego paliwa? Zaletą modelu uniwersalnego jest fakt, że w praktyce można przetestować różne paliwa stałe i wybrać najlepsze. Jednak takie urządzenia są najczęściej droższe, a co więcej, nie są w stu procentach dostosowane do konkretnego paliwa, co zwiększy jego zużycie i podniesie koszty ogrzewania.
Jaki piec wybrać w 2022 roku? Na początku 2020 roku w Polsce zaczęły obowiązywać normy prawne związane z tak zwanym Ekoprojektem, czyli Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE, która reguluje dopuszczalne emisje pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery. Na jej podstawie w nowobudowanych domach trzeba montować kotły 5 klasy, a co więcej, kończą się dofinansowania do montażu instalacji na węgiel kamienny. Dodatkowo, ta dyrektywa wymusza, aby kocioł spełniał wymogi 5 klasy ORAZ Ecodesign. 5 klasa zapewnia odpowiednią emisję zanieczyszczeń dla pracy przy mocy nominalnej, a Ecodesign dodatkowo zapewnia odpowiednią emisję zanieczyszczeń dla pracy przy mocy minimalnej.
W skrócie – 5 klasa zapewnia odpowiednią emisję zanieczyszczeń dla pracy przy mocy nominalnej, a Ecodesign dodatkowo zapewnia odpowiednią emisję zanieczyszczeń dla pracy przy mocy minimalnej.
Również w starych budynkach poleca się wymianę pieca na kocioł 5 klasy spełniający wymogi Ecodesign, ponieważ w tej chwili można na nie uzyskać wysokie dofinansowanie, które z roku na rok będzie coraz niższe.
Sprawdź kotły dostępne w naszej ofercie:
Może Cię też zainteresować:
Brak wiedzy potrafi być kosztowny, a na naszym blogu znajdziesz ją za darmo. Zapisz się do naszego newslettera, a nowe artykuły same Cię znajdą. Nic, co wartościowe, Cię nie ominie.
KAMEN sp. z o.o.
39-205 Pustków, Pustków 402d
Tel./Fax: +48 14 682 10 34
NIP: 8722444615
REGON: 526541125
KRS: 0001061476
Biuro Obsługi Klienta:
tel. +48 14 682 10 34
kamen@kamen.com.pl
Sekretariat:
tel. +48 14 681 24 74
sekretariat@kamen.com.pl
Serwis:
Rafał Kozioł, kom. +48 606 846 485
serwis@kamen.com.pl
Dział techniczny:
Zbigniew Kobos, kom. +48 604 838 510
z.kobos@kamen.com.pl
Sprzedaż B2B
Polska wschodnia:
Piotr Panek
kom. +48 664 481 388
p.panek@kamen.com.pl
Polska zachodnia:
Jacek Puda
kom. +48 728 854 363
j.puda@kamen.com.pl
Zapraszamy do współpracy hydraulików, sklepy hydrauliczne oraz hurtownie z całej polski. Oferujemy indywidualne i zbiorowe szkolenia.
Zainteresowanych współpracą prosimy o kontakt w celu umówienia się na rozmowę. Może być to u nas na miejscu lub w terenie.