Ekologiczne paliwa stałe, takie jak ekogroszek i pellet, cieszą się w ostatnich latach coraz większą popularnością. Z jednej strony jest to spowodowane restrykcjami i europejskimi normami prawnymi, a z drugiej – zwiększającą się w społeczeństwie świadomością ekologiczną. Na montaż kotła na pellet lub ekogroszek stawia się zarówno w nowobudowanych domach, jak również w starych budynkach, w których dochodzi do modernizacji instalacji centralnego ogrzewania. Kupując nowoczesny piec, pamiętajmy, że moc kotła powinna być dostosowana do powierzchni domu. W artykule opisujemy, jak obliczyć moc.
Dlaczego dobór pieca C.O. i jego mocy jest tak ważny?
Odpowiedni dobór pieca C.O. jest ważny z kilku powodów. Przede wszystkim, od tego, jaki kocioł wybierzesz, w dużej mierze zależy, czy jego użytkowanie będzie wydajne i ekonomiczne oraz czy obsługa urządzenia będzie wygodna i prosta. Jednak nie mniej istotna jest moc generowana przez urządzenie – nie powinna być ona ani zbyt niska, ani zbyt wysoka. Dlaczego?
Kocioł o zbyt małej, niedopasowanej do powierzchni budynku, mocy, będzie po prostu miał problemy z ogrzaniem go. W takich okolicznościach prawdopodobnie niemożliwe będzie odpowiednie dogrzanie budynku przy najniższych, sezonowych temperaturach.
Niewskazany jest także montaż urządzenia o zbyt dużej mocy. Taki kocioł będzie pracował mniej efektywnie i spalał więcej paliwa, co oczywiście przełoży się na wysokie koszty eksploatacji. To właśnie z tego powodu warto wiedzieć, jak dobrać moc pieca do powierzchni domu.
Jak obliczyć moc kotła?
Owszem, zdarza się, że wiedza na temat tego, jak obliczyć moc kotła, jest zbędna. Stawiając nowy budynek często mamy do dyspozycji kopię świadectwa charakterystyki energetycznej, w której zapotrzebowanie domu na energię jest opisane. W innych przypadkach niezbędne jest jednak wykonanie obliczeń, do których potrzebujemy wiedzę na temat metrażu budynku, wysokości ścian i termoizolacji.
Dobór mocy kotła na ekogroszek i pellet – jak obliczyć?
Co zrobić, by dobór mocy kotła na ekogroszek lub pellet był właściwy? W wielu przypadkach najtrudniejsze jest… zdobycie potrzebnych do wyliczeń danych, bowiem sam wzór jest stosunkowo prosty. Pożądaną moc kotła obliczamy bowiem poprzez pomnożenie powierzchni domu przez wysokość ścian oraz wskaźnik powierzchniowy, opisujący stopień, w jakim budynek traci ciepło.
Dane na temat powierzchni domu i średniej wysokości nie są trudne do zdobycia. Nieco inaczej wygląda sprawa ze wskaźnikiem powierzchniowym. Tutaj niekiedy trzeba sugerować się typem budownictwa, w jakim powstawał dom. Przyjmuje się następujące wartości:
- stare budownictwo bez izolacji i kamienice – 60 W/m3;
- nowe domy z dobrą termoizolacją – 40 W/m3.
Wykorzystując powyższe dane, można obliczyć pożądaną moc kotła na pellet lub ekogroszek. Tutaj najlepiej będzie posłużyć się konkretnym przykładem.
Dobór mocy kotła na pellet lub ekogroszek – obliczenie
Przyjmijmy, że chcemy obliczyć optymalną moc kotła dla budynku o powierzchni 180 metrów kwadratowych, który został wybudowany zgodnie z nowymi standardami izolacyjnymi. Ściany naszego umownego domu mają standardową wysokość 2,6 m.
Wzór na obliczenie mocy kotła wygląda zatem następująco:
180 m2×2,6 m×40 W/m3 = 18 720 W
Otrzymany wynik skracamy do kilowatów, co daje nam wartość 18,7 kW.
Jak dobrać moc pieca C.O. – o czym należy pamiętać?
Pamiętaj, że zakup kotła na pellet czy ekogroszek powinien być inwestycją na wiele lat. Dlatego jeżeli nie wiesz, jak dobrać moc pieca C.O. lub masz problemy z wykonaniem obliczeń, skontaktuj się z profesjonalistami, którzy pomogą Ci w określeniu optymalnych parametrów. Wielu producentów pieców – między innymi nasza firma Kamen – posiada również automatyczne kalkulatory, umożliwiające szybkie wyliczenie odpowiedniej mocy pieca.
Sprawdź dostępne w naszej ofercie kotły: