Ekologiczne paliwa stałe cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Chociaż w ostatnich latach uznanie zdobywa pellet, wiele osób decyduje się na ocieplanie domu ekogroszkiem, który stanowi znakomitą alternatywę dla odchodzącego w przeszłość węgla kamiennego. Pamiętajmy jednak o tym, że przejście na ekologiczne paliwo wiąże się również z koniecznością kupienia nowoczesnego, efektywnego pieca. Poniżej tłumaczymy, jaki kocioł na ekogroszek wybrać, by ogrzewanie domu było wydajne, ekonomiczne i ekologiczne.
Jaki wybrać piec na ekogroszek – zalety ekologicznego paliwa
Zanim opowiemy o tym, jaki wybrać piec na ekogroszek, by idealnie trafić z zakupem na wiele lat, wytłumaczmy krótko, dlaczego w ogóle warto postawić na ekogroszek i jakie ma on zalety w porównaniu do pelletu.
Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na kaloryczność – czyli wartość opałową – obu paliw. W ten sposób określa się ilość energii cieplnej, wydzielanej podczas zupełnego i całkowitego spalania. Średnia kaloryczność pelletu wynosi 17-20 MJ/kg, natomiast ekogroszku – około 24-25 MJ/kg. Można z tego wywnioskować, że podobne efekty uzyskamy przy użyciu mniejszej ilości ekogroszku. Z tego powodu ekogroszek jest też nieco tańszym paliwem niż pellet.
Ekogroszek to wysokokaloryczne i odsiarczone paliwo, które uwalnia do atmosfery niewielkie ilości dwutlenku węgla oraz szkodliwych pyłów i substancji. Paliwo o takich właściwościach wymaga jednak stosowania nowoczesnych kotłów. Te są oczywiście nieco droższe niż piece sprzedawane jeszcze kilkanaście lat temu, ale umożliwiają ekologiczne, wydajne i niezwykle wygodne ogrzewanie budynku.
Jaki piec na ekogroszek w 2022 roku będzie odpowiedni?
Zastanawiasz się, jaki piec na ekogroszek w 2022 roku będzie najlepszy? Przede wszystkim pamiętaj, że na kupnie kotła grzewczego nie warto oszczędzać – owszem, jednorazowy wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych dla wielu osób może być kłopotliwy, jednak do zakupu warto podchodzić jak do długoterminowej inwestycji. Dobrej jakości kocioł z powodzeniem będzie sprawny przez wiele lat. Co więcej, im szybciej zdecydujesz się na wymianę kotła, tym większą masz szansę na dopłatę.
Czym powinien cechować się piec na ekogroszek 5 klasy z certyfikatem EcoDesign? Najważniejsze parametry to:
- łatwy w obsłudze sterownik elektroniczny;
- pojemny zasobnik opału;
- sprawność cieplna;
- ilość obsługiwanych pomp;
- grubość blachy wymiennika ciepła.
Wysokiej jakości kocioł na ekogroszek to nie tylko wydajność i ekologiczność, ale także wygoda. Wybierając dobry piec, znacząco ograniczasz obsługę urządzenia – praktycznie jedynym wymogiem będzie uzupełnianie paliwa i usuwanie popiołu co kilka dni.
Jakiej firmy piec na ekogroszek będzie najlepszy?
Nie wiesz, jakiej firmy piec na ekogroszek będzie najlepszy? Przede wszystkim pamiętaj, że obecnie możliwa jest wyłącznie sprzedaż kotłów 5 klasy, dlatego niezależnie od tego, u kogo kupisz piec, będzie on dostosowany do obowiązujących restrykcji. Warto jednak wybierać firmy, które posiadają wieloletnie doświadczenie na rynku kotłów grzewczych, tak jak nasze przedsiębiorstwo Kamen.
W asortymencie naszej marki znajdziesz wysokiej jakości nowoczesne piece na ekogroszek 5 klasy, które posiadają certyfikat EcoDesign, będący potwierdzeniem tego, że spełniają normy wydane przez Parlament Europejski. W ofercie mamy nie tylko rozbudowane modele, ale także kompaktowe urządzenia, w sam raz do niewielkich kotłowni.
Jaki kupić piec na ekogroszek – jak wyliczyć moc?
Wiesz już, jaki kupić piec na ekogroszek. Pozostaje pytanie, jak wyliczyć pożądaną moc urządzenia, by było ono odpowiednio dopasowane do ogrzewanego budynku. Tutaj kluczowe znaczenie ma metraż powierzchni, którą trzeba ogrzać, oraz izolacja cieplna domu. W przypadku nowych domów informacje o zapotrzebowaniu na nieodnawialną energię można znaleźć w świadectwie charakterystyki energetycznej. W starszych budynkach obliczenia trzeba przeprowadzić samemu.
Tutaj posłużymy się jednym przykładem – nowszego domu wybudowanego przed kilku laty o standardowej wysokości i dobrej termoizolacji. Wskaźnik powierzchniowy, opisujący stopień, w jakim budynek traci ciepło, to około 40 m3. Tę wartość należy pomnożyć przez metraż domu oraz wysokość ścian.
Jaki piec na ekogroszek na 200 m2?
Dla konkretnego przykładu obliczmy, jaki piec na ekogroszek na 200 m2 będzie odpowiedni? Przypominamy – chodzi o dom z dobrą termoizolacją i o standardowej wysokości pomieszczeń, czyli około 2,6 m. Z obliczeń wychodzi nam zatem 20 800 W, czyli 20,8 kW.