Podjęcie decyzji dotyczącej zakupu kotła nie jest zadaniem łatwym. Przed takim wyborem stają osoby wyposażające nowe budynki oraz ci, którzy chcą zmodernizować instalację grzewczą. Warto mieć świadomość, jakie rozwiązania są obecnie polecane oraz na jakie parametry zwrócić uwagę, zanim kupimy konkretny model. Podkreślmy, że jest to duża inwestycja, z której będziemy korzystać przez najbliższe lata. Dlatego warto poświęcić chwilę i dowiedzieć się więcej szczegółów, aby wybrać najlepszy kocioł zasypowy do swojego domu.
Jakie piece są dozwolone?
Dużo mówi się o konieczności wymiany instalacji grzewczej na bardziej nowoczesną, wydajną i ekologiczną. Jednak nie każdy ma świadomość, co ta informacja oznacza w praktyce i tak właściwie jakie piece trzeba wymienić. Od ponad roku w wielu województwach nie można używać starych kotłów bezklasowych. Oznacza to, że w budynkach nie można korzystać z innego kotła, niż ten, który spełnia wymogi 5 klasy. Warto wspomnieć także o dodatkowych tzw. ogrzewaczach pomieszczeń (m.in. kominków), które od 1 stycznia 2023 mogą funkcjonować, o ile spełniają wymagania Ekoprojektu lub ich sprawność cieplna wynosi minimum 80%. Zastanawiasz się w takiej sytuacji, na jaki piec wymienić kopciucha? Stary kocioł może zostać zastąpiony:
- ogrzewaniem gazowym, elektrycznym lub z miejskiej sieci ciepłowniczej,
- pompą ciepła,
- kotłem na lekki olej opałowy,
- kotłem na węgiel lub drewno spełniającym wymogi Ekoprojektu.
Aktualnie w Polsce obowiązują normy emisyjności zapisane w normie PN-EN 303-5:2012. W zapisach znajdują się konkretne dane dotyczące m.in. minimalnej sprawności pieca. Sprawiło to, że producenci zostali zmuszeni do wycofania części urządzeń grzewczych ze sprzedaży. Skutkiem tego obecnie nie ma możliwości zakupu na terenie Polski kotłów generacji niższej niż 5. Dodatkowo od 1 stycznia 2020 roku wszystkie kotły muszą spełniać wymagania dyrektywy Ecodesign.
Co to jest kocioł zasypowy 5 klasy i jak działa?
Zanim przejdziemy do szczegółowych informacji, odpowiedzmy sobie na pytanie, co to jest kocioł zasypowy dolnego spalania? Są to urządzenia proste i bardzo wygodne w obsłudze, w których podawanie paliwa odbywa się ręcznie. Należy umieścić podpałkę najbliżej paleniska, czyli w najdalszej części rusztu. Po jej podpaleniu nastąpi uruchomienie ciągu kominowego dzięki gorącym spalinom. Teraz nadchodzi czas na dosypanie porcji materiału grzewczego, a kiedy całość się rozpali i zasłoni wylot pod przegrodą, można zasypać całą komorę paliwem. Jeżeli ostatni etap będzie prowadzony odpowiednio, to nie będzie konieczności ponownego rozpalania w kotle, a wystarczające będzie wyłącznie podtrzymywanie żaru.
Zaletą
kotłów zasypowych 5 klasy jest powolnie przebiegający proces spalania dzięki konstrukcji dolnego spalania, która sprawia, że spalanie przebiega zdecydowanie efektywniej niż w przypadku pieców górnego spalania. W praktyce oznacza to, że wszystkie lotne i palne substancje zawarte w paliwie są dopalane. Wszystkie wymienione dane wpływają na lepszy odbiór ciepła przez kocioł, a także na niższą emisję substancji szkodliwych do środowiska i możliwość lepszej kontroli nad przebiegiem procesu spalania.
Jaki kocioł zasypowy 5 klasy jest najlepszy?
Decydując się na montaż konkretnego rodzaju instalacji, warto dokładnie zapoznać się z parametrami, jakie wyróżniają kotły 5 klasy. Modele zasypowe powinny być wykonane z solidnych materiałów.
Najlepsze piece zasypowe 5 klasy są przygotowane z wysokiej jakości stali i posiadają doskonałą izolację termiczną. Dzięki temu są trwałe i odporne. Zwróć uwagę, czy kocioł został wyposażony w szeroki i wygodny otwór zasypowy, co wpłynie na Twój komfort użytkowania. Sprawdź, czy wybrany model ma mechaniczny ruszt do odpopielania paleniska, co dodatkowo ograniczy konieczność Twoich regularnych wizyt w kotłowni.
Jaki piec zasypowy jest najbardziej ekonomiczny? Nie ulega wątpliwości, że będzie to kocioł 5 klasy, który spełnia wymogi Ekoprojektu. Oznacza to, że wpisuje się on wszystkie rygorystyczne normy dotyczące m.in. emisyjności czy sprawności. Przepisy prawa dokładnie określają, jaka jest górna granica emisji CO, pyłów i węgla organicznego odprowadzanych do atmosfery. Kolejną kwestią jest wartość energetyczna, czyli stosunek wytworzonego ciepła do ilości zużytego w tym celu paliwa. Wysoka sprawność kotła zasypowego przekłada się na ograniczenie strat energii. Kupując kocioł 5 klasy, a dodatkowo spełniający wymagania Ekoprojektu, zyskujesz pewność, że wpisuje się on we wszystkie normy bezpieczeństwa. Rozwiązania nowej generacji są ekologiczne i ekonomiczne. Wymogi Ekoprojektu mówią, że wysoki poziom sprawności i niskiej emisyjności dotyczą całego okresu użytkowania, a nie tylko pracy w mocy nominalnej (jak ma to miejsce w przypadku kotłów 5 klasy).
kompaktowy kocioł dolnego spalania z wykorzystaniem naturalnego ciągu kominowego na węgiel kamienny sortymentu orzech
Dowiedz się więcej
Jaki piec zasypowy kupić?
Zastanawiając się, jaki piec zasypowy 5 klasy wybrać, należy ocenić wszystkie parametry budynku, dzięki którym uda się dobrać właściwy model. Liczy się m.in. metraż, kubatura, a także rodzaj i stan izolacji termicznej. Znaczenie mają także normy, jakie obowiązują w konkretnych regionach, ponieważ różnią się one nawet na terenie naszego kraju. Należy także określić, jaki rodzaj paliwa zamierzamy wykorzystywać do ogrzewania budynku. Na tej podstawie możliwe będzie świadome podjęcie decyzji. Biorąc pod uwagę, że zakup kotła 5 klasy wiąże się z dużą inwestycją na lata, warto dokładnie ją przemyśleć. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości lub nie potrafisz odpowiedzieć na niektóre pytania, skorzystaj z konsultacji z doświadczonym specjalistą, który pomoże Ci dobrać najlepsze rozwiązanie. Kupując kocioł zasypowy 5 klasy, zyskujesz pewność, że nie będziesz musiał wymieniać go za kilka lat, ponieważ spełnia on wszystkie rygorystyczne wymagania określone przepisami prawa. Wprowadzone zmiany wymusiły na producentach wdrożenie nowych rozwiązań, a dzięki temu obecnie klienci mogą wybierać spośród różnorodnych modeli o odmiennych parametrach.